Bundestag potępił masakrę Ormian jako ludobójstwo

Ormiańskie sieroty deportowane w 1920 roku (fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Niemiecki parlament potępił jako ludobójstwo masakrę dokonaną przez imperium osmańskie na Ormianach podczas pierwszej wojny światowej.

Uchwałę Bundestagu poparły w głosowaniu w czwartek, pomimo protestów władz tureckich, wszystkie kluby parlamentarne.

Za uchwałą autorstwa CDU/CSU, SPD i Zielonych, zatytułowaną "Pamięć o ludobójstwie Ormian i innych chrześcijańskich mniejszości 101 lat temu", głosowali niemal wszyscy posłowie tych klubów. Tylko jeden deputowany z klubu CDU/CSU głosował przeciw.

DEON.PL POLECA

Dokument poparła także Lewica, chociaż ze względu na sprzeciw partii chadeckich nie dopuszczono jej do prac nad tekstem uchwały.

Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert i przedstawiciele klubów poselskich podkreślali podczas debaty, że przyjęcie uchwały nie oznacza "postawienia władz Turcji pod pręgierzem". "Obecny rząd w Ankarze nie ponosi odpowiedzialności" - powiedział Lammert. "Uchwała nie jest aktem oskarżenia" - zastrzegł poseł SPD Rolf Muetzenich.

Parlamentarzyści zwracali uwagę, że Niemcy jako ówczesny sojusznik imperium osmańskiego są współwinne zbrodni. "Niemcy pomagały w ludobójstwie Ormian" - podkreślił deputowany Lewicy Gregor Gysi. Przypomniał, że wiele krajów, w tym Watykan, Rosja i Francja, uznało już wcześniej zbrodnie wojenne na Ormianach za ludobójstwo.

Przedstawiciele tureckiego rządu próbowali do ostatniej chwili powstrzymać przyjęcie uchwały przez parlament. Premier Turcji Binali Yildirim ostrzegł na kilka godzin przed głosowaniem, że postawa Bundestagu będzie "prawdziwym testem przyjaźni" między Berlinem a Ankarą. Wcześniej doszło do telefonicznej rozmowy kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Stowarzyszenia zrzeszające mieszkających w Niemczech Turków organizowały demonstracje protestacyjne.

Lammert powiedział przed rozpoczęciem debaty, że posłowie Bundestagu, przede wszystkim osoby o tureckich korzeniach, dostawali e-maile z pogróżkami, włącznie z groźbami śmierci. Szef parlamentu skrytykował niedopuszczalne próby wpłynięcia na decyzje posłów i zapewnił, że Bundestag "nie pozwoli się zastraszyć".

Według historyków w latach 1915-1917 w dokonanych przez siły tureckie rzeziach i deportacjach życie straciło około 1,5 mln ormiańskich mieszkańców ówczesnego imperium osmańskiego. Będąca prawnym następcą imperium osmańskiego Turcja sprzeciwia się stosowaniu terminu ludobójstwo w odniesieniu do wydarzeń sprzed 101 lat.

Natura i skala tej zbrodni pozostaje niezmiennie tematem sporu. Historycy powszechnie reprezentują pogląd, że masakra chrześcijańskich Ormian była pierwszym aktem ludobójstwa w XX wieku. Strona turecka kwestionuje nie tylko termin ludobójstwo, lecz także liczbę ofiar, twierdząc, że jest ona zawyżana. Przyznaje jedynie, że w walkach między Turkami a Ormianami było wiele ofiar po stronie Ormian, ale mówi o ofiarach wojny domowej i zamieszek.

Rząd Niemiec unika zadrażnień z władzami Turcji, obawiając się negatywnego wpływu na umowę UE-Turcja, która jest zdaniem Berlina kluczem do rozwiązania kryzysu migracyjnego. Niemieckie MSZ było początkowo przeciwne użyciu w uchwale terminu ludobójstwo. Zarówno Merkel jak i szef MSZ Frank-Walter Steinmeier nie wzięli udziału w głosowaniu ze względu na inne obowiązki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bundestag potępił masakrę Ormian jako ludobójstwo
Komentarze (6)
QQ
q q
2 czerwca 2016, 18:16
"Uchwałę Bundestagu poparły w głosowaniu w czwartek, pomimo protestów władz tureckich, wszystkie kluby parlamentarne. Dokument poparła także Lewica, chociaż ze względu na sprzeciw partii chadeckich nie dopuszczono jej do prac nad tekstem uchwały". Tak się robi politykę państwa, drodzy "obrońcy" demokracji w Polsce vide: [url]http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,26949,sejm-podjal-uchwale-ws-obrony-suwerennosci-rp.html[/url]
Oriana Bianka
2 czerwca 2016, 15:52
Oczywiście uchwała Bundestagu potępiająca ludobójstwo dokonane na Ormianach zasługuje na uznanie. Mnie to nie zaskakuje, bo wiem, że w Niemczech od wielu lat prowadzona jest na dużą skalę edukacja na temat holokaustu i niemieckich zbrodni nazistowskich. Realizowane są liczne projekty edukacyjne, konferencje i seminaria służące upamiętnianiu ofiar niemieckiego ludobójstwa. Uczniowie odwiedzają miejsca pamięci i muzea poświęcone tej tematyce. Edukacja prowadzona w szkołach i mediach zmieniła świadomość Niemców.
2 czerwca 2016, 20:40
A co powiesz na serial "Nasze matki, nasi ojcowie"?
Oriana Bianka
2 czerwca 2016, 22:10
Niestety nie widziałam tego serialu. 
Oriana Bianka
3 czerwca 2016, 09:07
Co było w tym serialu? Podejrzewam, że coś Cię oburzyło. Spotkałam wielu Niemców, którzy zajmowali się rozliczeniem ich przeszłości oraz działalnością na rzecz pojednania z narodami, które były ofiarami nazizmu. Zwykli, przypadkowo spotkani Niemcy też tę przeszłość potępiają. Zdecydowanie gorsza jest świadomość historyczna Rosjan, którzy uczą swoich obywateli zupełnie innej wersji historii - podkreślają tylko swoją bohaterską rolę w pokonaniu faszystowskich Niemiec, większość tych których spotkałam nie wiedziała nawet, że II Wojna Światowa rozpoczęła się we wrześniu 1939, nie słyszeli o Katyniu. Chociaż zdarzało się, że mówili, że są wdzięczni, że się tego ode mnie dowiedzieli, bo w szkole tego nie usłyszeli. 
GW
Grzegorz Wąsik
2 czerwca 2016, 14:34
Pozytywne zaskoczenie. Nie przypuszczałem że obecny rząd i parlament niemiecki stać na taki gest