Chiny: powstała strona internetowa do zbierania donosów na szpiegów i łapówkarzy

Chiny: powstała strona internetowa do zbierania donosów na szpiegów i łapówkarzy
(imtmphoto / shutterstock.com)
PAP / pch

Chińskie ministerstwo bezpieczeństwa państwowego uruchomiło w niedzielę stronę internetową, na której obiecuje nagrody za donosy na temat potencjalnych zagrożeń dla kraju i władzy państwowej, w tym szpiegostwa, korupcji, działalności wywrotowej i separatyzmu.

Strona 12339.gov.cn wzywa ludność do zgłaszania wszelkich przypadków organizowania lub podżegania do spisków przeciwko władzy państwowej i systemowi socjalistycznemu, działalności terrorystycznej lub separatystycznej oraz prób przekupywania urzędników państwowych i wojskowych przez obywateli Chin i obcokrajowców.

Lista podejrzanych aktywności obejmuje również przypadki, gdy osoby spoza Chin samowolnie spotykają się z "kimkolwiek w Chinach, kto prowadził działania narażające bezpieczeństwo państwowe lub jest o to mocno podejrzewany". Takie sformułowanie rodzi obawy, że może to dotyczyć jakiegokolwiek kontaktu obcokrajowców z dysydentami - ocenia agencja AFP.

Na liście znalazło się również "wykorzystywanie religii do działań zagrażających bezpieczeństwu państwowemu" oraz fabrykowanie lub zniekształcanie faktów, publikacja i rozpowszechnianie materiałów tekstowych, głosowych i audiowizualnych w celu zagrożenia bezpieczeństwu państwowemu.

DEON.PL POLECA

Osoby i organizacje, których informacje będą miały "istotny wkład" w zwalczanie niepożądanych działań, zostaną za to wynagrodzone - napisano na stronie, która umożliwia składanie donosów online. Nie podano konkretnie, jakie to będą nagrody, ale miejskie Biuro Bezpieczeństwa Państwowego w Pekinie oferowało za informacje o szpiegach od 10 tys. do 500 tys. juanów - informowały lokalne media w kwietniu ub.r.

Z okazji Narodowego Dnia Edukacji o Bezpieczeństwie Państwowym, który od 2016 roku obchodzony jest 15 kwietnia, ministerstwo wraz z dwiema innymi instytucjami opracowało ilustrujący groźną działalność komiks pt. "Przyjaciel w masce". Jego bohaterem jest obcokrajowiec, który podając się za członka zagranicznej organizacji pozarządowej, przekupuje Chińczyka, by promował wśród lokalnych robotników prawa pracownicze "w stylu zachodnim" i zachęcał ich do protestów. Pracownicy wychodzą na ulicę, co komiks nazywa "nielegalnym wydarzeniem", ale jeden z czujnych robotników donosi władzom o związkach organizatora z obcokrajowcem.

Dwa lata temu z okazji pierwszego Dnia Edukacji o Bezpieczeństwie Państwowym władze Pekinu rozkleiły w mieście komiks pt. "Niebezpieczna miłość", przedstawiający historię Chinki uwiedzionej przez obcokrajowca w celu wydobycia od niej tajemnic państwowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chiny: powstała strona internetowa do zbierania donosów na szpiegów i łapówkarzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.