Czarnobyl: Pożar wokół elektrowni opanowany

(fot. shutterstock.com)
Jarosław Junko / PAP / slo

Pożar lasów w strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu jest pod kontrolą strażaków, a promieniowanie w okolicach siłowni nie zmieniło się - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk po powrocie ze strefy we wtorek wieczorem.

Pożar, który objął około 400 hektarów Puszczy Czarnobylskiej, nie dotarł w pobliże elektrowni; wcześniej obawiano się, że ogień może przekroczyć 20-kilometrową granicę bezpieczeństwa wokół obiektu.

- Jest to jednak największy pożar od 1992 roku. Takiego pożaru jeszcze (na Ukrainie) nie mieliśmy - powiedział Jaceniuk dziennikarzom. - Poinformowano mnie, że sytuacja jest normalna, że nie ma zmian promieniowania - podkreślił.

Szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Zorian Szkiriak poinformował, że pracującym na miejscu strażakom udało się ugasić ogień w górnych partiach drzew, który rozprzestrzeniał się najszybciej. Oświadczył, że główne źródła ognia także zostały zlokalizowane i opanowane.

DEON.PL POLECA


W akcji w Puszczy Czarnobylskiej, gdzie pożar wciąż jednak trwa, uczestniczy ponad 200 ratowników i kilkadziesiąt sztuk sprzętu ratowniczego. Do gaszenia pożaru zaangażowano samoloty. Według wstępnych ustaleń jego przyczyną mogło być podpalenie - przekazał Szkiriak.

Pożar wokół elektrowni wybuchł najprawdopodobniej w godzinach popołudniowych. Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow pisał na swoim Facebooku, że około godz. 17.30 czasu polskiego ogień zaczął niebezpiecznie kierować się w stronę elektrowni.

Minister przekazał wówczas, że w stan gotowości postawiono jednostki Gwardii Narodowej i MSW.

W niedzielę na Ukrainie upamiętniono 29. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na północ od Kijowa. Doszło do niej 26 kwietnia 1986 roku w wyniku wybuchu czwartego reaktora siłowni.

Eksplozja doprowadziła do skażenia radioaktywnego około 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni, w tym części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.

W 2012 roku w Czarnobylu rozpoczęto montaż nowego sarkofagu, który przykryje stare, betonowe zabezpieczenie zniszczonego przez wybuch czwartego reaktora siłowni. Zabezpieczenie buduje francuski koncern Novarka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czarnobyl: Pożar wokół elektrowni opanowany
Komentarze (3)
K
kautwa
28 kwietnia 2015, 22:00
A może to szantażyk ,żeby Zachód odpalił dolę Ukrainie na niecne cele?
Bogusław Płoszajczak
28 kwietnia 2015, 20:04
Kiedy pożar dojdzie do strefy "zamkniętej", silnie skażonej to wraz z dymem w górę znów poleci trochę radioaktywnego świństwa! Czy ktoś to kontroluje?
29 kwietnia 2015, 00:01
Pewnie nikt tego tak naprawdę nie kontroluje tak, jak nikt nie kontroluje sytuacji wokół elektrowni Fukushima. Tam promieniowanie jest ignorowane przez zlewanie skażonej wody do oceanu i nikt nie mówi  o tym, że dziesiątkowane są zwierzęta żyjące w oceanie w okolicy Fukushimy jak i daleko od niej. Po prostu  nie mówi się o tym. Nie mówi się również o tym, że w rejonie Tokio skażenie gleby jest takie, że tam nie tylko nie powinno się hodować roślin na potrzeby ludzi, ale nawet ludzie już nie powinni tam mieszkać.