Czy sprawa Ukrainy położy się cieniem na Syrii?

PAP / drr

Amerykański sekretarz stanu John Kerry wyraził w poniedziałek nadzieję, że kryzys ukraiński nie wpłynie na współpracę Zachodu z Rosją w sprawie likwidacji syryjskiej broni chemicznej.

"Mam nadzieję, iż wciąż istnieją motywy, które skłoniły Rosję do stania się partnerem w międzynarodowych wysiłkach" na rzecz likwidacji broni chemicznej w Syrii - powiedział Kerry dziennikarzom w Hadze, gdzie ma wziąć udział w szczycie G7 poświęconym sytuacji na Ukrainie po aneksji Krymu przez Rosję.

DEON.PL POLECA

Nad rządzącym w Syrii reżimem Baszara el-Asada zawisła groźba zagranicznej interwencji zbrojnej, gdy ujawniono fakty dotyczące ataku z użyciem broni chemicznej, przeprowadzonym 21 sierpnia 2013 roku pod Damaszkiem; zginęło w nim ponad 1400 cywilów. ONZ do dziś nie udało się ustalić sprawców, Zachód twierdzi, że atak przeprowadziły siły wierne Asadowi.

USA zagroziły odwetową akcją zbrojną, jednak po pewnym czasie w wysiłki mające zapobiec konfrontacji włączyła się Rosja - sojusznik Syrii. Na mocy wynegocjowanego we wrześniu ubiegłego roku porozumienia między Waszyngtonem a Moskwą ustalono - przy zgodzie Damaszku - że Syria zlikwiduje cały swój chemiczny arsenał do 30 czerwca 2014 roku, a do 31 marca pozbędzie się ok. 500 ton najbardziej niebezpiecznych substancji.

Misja Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) rozpoczęła się w Syrii pod koniec września, a w październiku kraj ten oficjalnie przystąpił do OPCW. Likwidacja syryjskiego arsenału odbywa się opornie, m.in. ze względu na niestabilną sytuację w kraju, gdzie od czterech lat trwa wojna domowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy sprawa Ukrainy położy się cieniem na Syrii?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.