Egipt: 16 bojowników zginęło w operacji antyterrorystycznej na Synaju

Egipt: 16 bojowników zginęło w operacji antyterrorystycznej na Synaju
(fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI)
PAP / mp

16 bojowników zostało zabitych, a czterech aresztowano w piątek w zakrojonej na szeroką skalę operacji egipskiego wojska i policji głównie na półwyspie Synaj - podała w niedzielę państwowa telewizja, powołując się na komunikat armii.

Policja zatrzymała również 30 innych podejrzanych.
Rzecznik egipskiej armii Tamer el-Rifai informował wcześniej, że operacja obejmie duże połacie Synaju, w tym głównie metafazę (prowincję) Synaj Północny, a także rejon Delty Nilu oraz Pustyni Zachodniej, gdzie bojownicy dokonują ataków, spośród których kilka najprawdopodobniej zostało przeprowadzonych z sąsiedniej Libii.
W nocy z piątku na sobotę i w sobotę rano egipskie lotnictwo uderzyło w "kryjówki terrorystów i koncentrację ich sił" w północnym i środkowym Synaju; namierzono magazyny z bronią i miejsca wsparcia logistycznego - podała agencja Reutera.
Z kolei siły specjalne współpracujące z policją przeprowadziły obławy w miastach na Synaju w celu zatrzymania bojowników - powiadomił rzecznik armii.
Straż graniczna i siły morskie zabezpieczały Kanał Sueski, aby upewnić się, że działania te nie wpłyną na żeglugę po tej międzynarodowej drodze wodnej. Według władz zarządzających Kanałem Sueskim żegluga odbywała się tam normalnie. 48 statków przepłynęło przez kanał w sobotę w sytuacji wzmocnionych środków bezpieczeństwa.
Kilka dni po najkrwawszym w historii Egiptu zamachu, do którego doszło 24 listopada ub.r. i w którym zginęło 305 osób, prezydent tego kraju Abd el-Fatah es-Sisi nakazał dowództwu wojskowemu użyć wszelkiej siły koniecznej do przywrócenia w ciągu trzech miesięcy bezpieczeństwa na półwyspie Synaj. Sisi ubiega się o reelekcję w wyborach prezydenckich rozpisanych na 26-28 marca. I najpewniej je wygra jako że wszyscy z opozycji, którzy mogli stanowić dla niego poważne wyzwanie, wycofali się z wyścigu - wskazuje Reuters.
Na Synaju bardzo aktywne są grupy dżihadystyczne, które regularnie przeprowadzają tam ataki na siły zbrojne i siły bezpieczeństwa Egiptu od czasu, gdy związany z Bractwem Muzułmańskim prezydent Mohammed Mursi został obalony w 2013 roku przez wojsko w następstwie masowych protestów przeciwko jego islamistycznym rządom.
Na początku stycznia egipskie władze przedłużyły o kolejne trzy miesiące stan wyjątkowy wprowadzony po raz pierwszy po atakach na koptyjskie kościoły z kwietnia 2017 roku, w których zginęło 45 osób.
Stan wyjątkowy daje egipskiemu wojsku i policji dodatkowe uprawnienia mające ułatwić im walkę z terroryzmem oraz pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom. W muhafazie Synaj Północny stan wyjątkowy jest utrzymywany bez przerwy od 2014 roku.
DEON.PL POLECA




Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Egipt: 16 bojowników zginęło w operacji antyterrorystycznej na Synaju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.