Grecja - we wtorek rozmowy ostatniej szansy

(fot. EPA/Orestis Panagiotou)
PAP / drr

Przywódcy Nowej Demokracji, PASOK i Demokratycznej Lewicy, którzy w poniedziałek spotkali się z prezydentem Grecji Karolosem Papuliasem, by rozmawiać o utworzeniu koalicji, będą kontynuować negocjacje we wtorek. Mają rozmawiać o rządzie "technokratów".

Liderzy trzech ugrupowań podejmują ostatnią próbą utworzenia nowego, koalicyjnego rządu; jeśli nie uda im się wypracować kompromisu Grecję czekają kolejne wybory. W poniedziałek wieczorem, po spotkaniu z prezydentem, wydano komunikat, że rozmowy będą kontynuowane.

Papulias zaproponował politykom utworzenie rządu ekspertów-technokratów niezwiązanych z polityką, który zyskałby poparcie większości deputowanych - poinformował przywódca socjalistycznego PASOK-u Ewangelos Wenizelos.

We wtorkowym spotkaniu mają wziąć udział liderzy wszystkich partii, prócz neonazistowskiej, antyimigranckiej Złotej Jutrzenki.

Wenizelos oraz przywódca konserwatywnej Nowej Demokracji (ND) Antonis Samaras oświadczyli po spotkaniu z prezydentem, że gotowi są rozmawiać o proponowanej przez niego formule rządu. Jednak lider małej, proeuropejskiej partii Demokratyczna Lewica (Dimar) Fotis Kuwelis powiedział, że odrzuca taką koncepcję gabinetu, weźmie jednak udział we wtorkowym spotkaniu.

Rzecznik bardziej radykalnej lewicy, czyli partii SYRIZA, Panos Skurletis powiedział, że jego formacja również podejmie we wtorek rozmowy w sprawie utworzenia gabinetu. Dodał jednak, że SYRIZA upiera się przy swym antyreformatorskim stanowisku i nie zgodzi się na utworzenie rządu, który zaakceptuje politykę oszczędności i cięć budżetowych, "nawet, jeśli będzie ona wdrażana przez osoby niezwiązane z polityką".

Będzie to dziewiąty - od niedzielnych wyborów 6 maja - dzień negocjacji pomiędzy partiami, które jak dotąd nie doprowadziły do porozumienia - przypomina agencja AP. Rozmowy rozpoczną się o godz. 11 (10 czasu polskiego).

Niewielka Demokratyczna Lewica mogłaby pełnić rolę "języczka u wagi" w ewentualnym rządzie koalicyjnym z udziałem proreformatorskich ugrupowań ND i PASOK. Te trzy ugrupowania miałyby łącznie 168 mandatów w 300-osobowym parlamencie.

Trudności z utworzeniem rządu koalicyjnego i ewentualna perspektywa odrzucenia przez Grecję zobowiązań zaciągniętych wobec UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w zamian za pomoc w wysokości 240 mld euro niepokoją rynki; w poniedziałek europejskie giełdy odnotowały spadki - pisze AP.

Mediacyjna misja Papuliasa może teoretycznie potrwać do 17 maja, daty zebrania się nowego parlamentu - ale najprawdopodobniej zakończy się wcześniej. W razie braku porozumienia konieczne będą nowe wybory, które odbyłyby się 10 lub 17 czerwca.

Przedstawiciele greckich władz ostrzegają, że gotówki może zabraknąć Atenom jeszcze pod koniec czerwca, jeśli nie będzie nowego rządu, który mógłby negocjować kolejną transzę pożyczki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Grecja - we wtorek rozmowy ostatniej szansy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.