Jaceniuk: Rosja może stracić nasz rynek gazowy

(fot. European People's Party - EPP / Foter / CC BY)
PAP / kn

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ostrzegł w środę, że Rosja może całkowicie stracić rynek gazu w jego kraju, jeśli nadal będzie uprawiała politykę gróźb w sprawach gazowych. Szef rządu dodał, że już teraz Ukraina odbiera z Rosji znacznie mniej tego surowca.

"Jeśli nadal będą oni (Rosjanie) zachowywali się tak jak obecnie, to ostatecznie stracą ukraiński rynek. Dlatego zwracamy się do Rosjan o większą powściągliwość w wypowiedziach, gdyż sytuacja na światowym rynku energii kardynalnie się zmieniła" - powiedział Jaceniuk.
Według premiera udział rosyjskiego gazu w całym rynku gazowym Ukrainy został ograniczony do 33 proc. Ukraina korzysta obecnie z tzw. rewersowych dostaw gazu, który kupuje od państw UE. W poniedziałek, po rozmowach Jaceniuka z polską premier Ewą Kopacz w Kijowie poinformowano, że między ukraińską firmą Naftohaz i polskim Gaz-Systemem została podpisana umowa dotycząca budowy interkonektora, który pozwoli transportować na Ukrainę m.in. gaz z terminalu LNG w Świnoujściu.
"Chcę podkreślić, że chodzi tutaj nie o rewers rosyjskiego gazu, lecz o dostawę gazu z terminali LNG w Świnoujściu i Kłajpedzie" - mówił Jaceniuk podczas wspólnej konferencji prasowej. Dodał, że interkonektor umożliwi rocznie dostawę 10 mld metrów sześciennych gazu na Ukrainę.
Szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller poinformował w ubiegłym tygodniu, że koncern chce zmienić trasę tranzytu gazu tak, by zamiast przez Ukrainę trafiał on do UE przez Turcję. Oświadczył wówczas, że projekt South Stream "jest zamknięty", w związku z czym gazociąg Turecki Potok jest jedyną trasą, którą można dostarczać 63 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu, płynącego obecnie przez Ukrainę.
Dlatego - zdaniem Millera - UE powinna jak najszybciej zacząć budowę połączeń gazowych, jeśli ma odbierać rosyjski gaz w nowym punkcie dostaw, na granicy Turcji i Grecji.
W połowie czerwca 2014 roku Gazprom przerwał dostawy gazu w związku z miliardowym zadłużeniem Kijowa. Dostawy przerwano, gdy Ukraina odmówiła płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Ukraina, Rosja i KE prowadziły w tej sprawie trójstronne konsultacje gazowe.
Zgodnie z porozumieniem osiągniętym pod koniec października cena gazu dla Ukrainy w czwartym kwartale roku 2014 wyniosła 378 dolarów za 1000 metrów sześciennych, a w pierwszym kwartale roku 2015 ma wynieść 365 USD.
Ukraiński koncern Naftohaz złożył w czerwcu ubiegłego roku w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie pozew w sprawie ustalenia sprawiedliwej ceny gazu, dostarczanego Ukrainie przez Rosję. Rosja w odpowiedzi zareagowała pozwem wobec ukraińskiego koncernu, który dotyczy 4,5 mld dolarów zaległego zadłużenia za dostarczony Ukrainie gaz. Sztokholmski sąd połączył te dwa pozwy w jedną sprawę.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jaceniuk: Rosja może stracić nasz rynek gazowy
Komentarze (3)
21 stycznia 2015, 17:18
Ponad połowa Rosjan popiera to, co zrobił Józef Stalin. To najnowsze dane jednego z najbardziej znanych ośrodków badań opinii publicznej. 52% mieszkańców Rosji uważa, że Stalin odegrał pozytywną rolę w życiu kraju – świadczą wyniki sondaży, przeprowadzonego przez „Lewada-Centr”. [url]http://kresy24.pl/62785/za-putina-stalina-i-lenina-uraaa/[/url]
G
gimzaj
21 stycznia 2015, 17:35
Biedni ludzie, biedny jazmig, bo też jest w tych 52%... 
jazmig jazmig
21 stycznia 2015, 16:13
Trudno stracić coś, czego nie ma. Rynek to miejsce handlu, gdzie płaci się za kupiony towar. Ukraina nie płaci za gaz, dlatego Rosja niczego nie traci, za to oszczędza.