KE: Europa wspiera Amerykę Łacińską i Karaiby

KE: Europa wspiera Amerykę Łacińską i Karaiby
(fot. trishhartmann / Foter / CC BY)
PAP / ptt

Podczas zakończonego w czwartek szczytu UE-CELAC, KE ogłosiła programy wsparcia dla państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów łącznie na ponad 800 mln euro. Zapowiedziano też postępy w negocjacjach dotyczących umowy handlowej między UE a MERCOSUR.

Czwartek to drugi, ostatni dzień szczytu Unii Europejskiej i Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC). KE przeznaczy ok. 230 mln euro na wsparcie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Dalsze 346 mln euro to nowa pula środków finansowych dla Karaibów, które mają zostać rozdysponowane do roku 2020. Na inwestycje strategiczne w regionie przeznaczono 118 mln euro, a na projekty łączące instytucje edukacyjne po obu stronach Atlantyku, w tym stypendia, dalsze 81,5 mln euro. Ponadto, za 25 mln euro ma powstać nowy kabel światłowodowy łączący Europę i Amerykę Południową, a dokładniej Lizbonę z brazylijskim miastem Fortaleza.

Na szczycie zapowiedziano też posunięcie do przodu negocjacji nad umową handlową między UE a organizacją gospodarczą MERCOSUR (Wspólny Rynek Południa), zrzeszającą Argentynę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuelę.

DEON.PL POLECA

- Obie strony zmierzają do celu, jakim jest uzgodnienie kompleksowej umowy handlowej - oświadczyła komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstroem. Propozycje dotyczące wzajemnego otwarcia rynków mają być gotowe do końca roku. Komisarz przyznała, że do wyjaśnienia pozostaje jeszcze kilka kwestii.

Prowadzone od 2010 roku negocjacje utknęły w martwym punkcie. Niektóre kraje unijne, w tym Francja, obawiają się liberalizacji handlu produktami rolnymi, ale obiekcje ma też Argentyna. Jednym z głównych problemów w rokowaniach jest zniesienie barier inwestycyjnych.

Podczas szczytu UE parafowała także umowy z Peru i Kolumbią, które umożliwią ich obywatelom podróżowanie do krajów Strefy Schengen bez wiz i pobyt w nich przez 90 dni. Porozumienia te - jak się oczekuje - zaczną obowiązywać jeszcze przed końcem października bieżącego roku. - Po wejściu w życie tych umów ponad 80 proc. obywateli CELAC będzie mogło wjeżdżać do Strefy Schengen bez wiz - powiedział szef Rady Europejskiej i gospodarz szczytu Donald Tusk, podsumowując spotkanie.

Brukselski szczyt Unii Europejskiej i CELAC był drugim spotkaniem w tym formacie. Pierwszy odbył się w 2013 roku w stolicy Chile, Santiago. W tym roku uczestniczyli w nim przedstawiciele instytucji unijnych oraz 61 państw, należących do obu organizacji, w tym ponad 40 szefów państw i rządów. Jak poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przywódcy ustalili, że między szczytami będą się odbywać spotkania na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.

UE jest największym zagranicznym inwestorem w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, jest też drugim, pod względem wielkości obrotów, partnerem handlowym CELAC. Unia Europejska w 2014 roku wyeksportowała do krajów CELAC towary o wartości 110,6 mld euro, importując dobra za 98,6 mld euro. Stanowiło to 6,5 proc. eksportu poza UE i 5,9 proc. importu spoza UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE: Europa wspiera Amerykę Łacińską i Karaiby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.