Koszty ocieplenia wyższe niż przewidywano

(fot. Tim J Keegan / Foter / CC BY-SA)
PAP/ kn

Koszty ocieplenia klimatu będą dla biednych krajów wyższe niż przewidziano; do roku 2050 mogą one wynieść nawet 500 mld dol. - głosi raport Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP).

Według wcześniejszych prognoz UNEP koszty związane z dostosowaniem się biednych krajów do coraz wyższych temperatur miały wynieść między 70 a 100 mld dol.
Nowy raport głosi, że sumy te będą "dwu- lub trzykrotnie wyższe", i to przy optymistycznym założeniu, że emisje gazów cieplarnianych zostaną "dramatycznie zredukowane".
"Jeśli emisje nie zostaną ograniczone, będziemy musieli prosić o więcej pieniędzy, bo zniszczenia (z powodu ocieplenia klimatu) będą większe" - powiedział w piątek podczas konferencji klimatycznej ONZ w Limie przedstawiciel Seszeli Ronald Jumeau.
W stolicy Peru odbywa się 20. runda negocjacji klimatycznych, podczas których problem kosztów związanych z globalnym ociepleniem i tego, kto ma je ponosić, jest najpoważniejszą kwestią sporną.
Państwa zamożne obiecały pomóc krajom biednym w rozwijaniu alternatywnych źródeł energii oraz dostosowywaniu do wyższych temperatur, które już teraz wpływają niekorzystnie na plony, gospodarkę, a nawet zdrowie obywateli.
Na pomoc tę przeznaczono 100 mld dol., które zostaną wypłacone do 2020 roku. Jumeau, który występuje też jako przedstawiciel małych państw wyspiarskich, zwrócił uwagę, że Kongres USA przeznaczył dwukrotnie większą sumę na pomoc dla Amerykanów po przejściu huraganu Sandy w 2012 roku.
Zmiany klimatyczne wpływają też na podnoszenie się poziomu oceanów, anomalie związane z opadami deszczu i fale upałów. "Wiemy, co należy zrobić, ale potrzebujemy na to dolarów lub euro" - powiedział Jumeau. Seszele już teraz walczą z erozją plaż, wysychaniem źródeł słodkowodnych i wyniszczeniem raf koralowych - dodał Jumeau.
Kraje Ameryki Łacińskiej obawiają się, że spowodowany ociepleniem klimatu spadek produkcji żywności doprowadzi do ponownego zubożenia ludności.
Według raportu Banku Światowego wzrost temperatury o dwa stopnie spowoduje w Brazylii spadek produkcji soi o 30 do 70 proc., a pszenicy o 50 proc.
Środki na pomoc dla krajów biednych wypłacane są z Zielonego Funduszu Klimatycznego, którego rezerwy osiągnęły w piątek, gdy Norwegia przeznaczyła do niego 258 mln dol., blisko 10 mld dol.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Koszty ocieplenia wyższe niż przewidywano
Komentarze (4)
L
Leo
6 grudnia 2014, 11:51
Kluczowym słowem do wyciągania kasy z cudzej kieszeni jest "zagrożenie". Zagrożona jest Rosja, gdy Putin wyciąga kasę swoim obywatelom, zagrożony jest Kościół, gdy Rydzyk potrzebuje kasy na swoje kolejne inwestycje, wreszcie zagrożona jest planeta, gdy banda nierobów chce sobie dobrze pożyć na cudzy koszt.
M
MW
6 grudnia 2014, 09:20
"Jeśli emisje nie zostaną ograniczone, będziemy musieli prosić o więcej pieniędzy, bo zniszczenia (z powodu ocieplenia klimatu) będą większe" - powiedział w piątek podczas konferencji klimatycznej ONZ w Limie przedstawiciel Seszeli Ronald Jumeau. I z pewnością będą prosić o więcej. Tylko czy można walczyć z przyrodą? I po co? Doświadczenie wykazuje, że klimat planety jest samoregulujący się. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić stałego stanu na ziemi, gdzie na biegunach co roku przybywa lodu. Ciekawe kiedy w takim układzie wyschły by oceany a zgromadzona masa wody na biegunach zachwiała dotychczasowym ruchem planety? Pytanie to jest retoryczne. Wcale nie jestem tego ciekaw. Zostawiam sprawy regulacji klimatu na Ziemi naturze.
X
x.Marcin
6 grudnia 2014, 08:50
Proszę szacowny portal jezuicki o więcej rozeznawania duchowego przy zamieszczaniu takich wątpliwych teorii. STRASZENIE OCIEPLENIEM KLIMATU to wątpliwa teoria na której chcą zarobić sprzedające limity CO2 banki Wulkan na Islandii wyrzucił więcej CO2 niż wszystkie kraje świata w ciągu roku. Przypominam, że to naturalne że klimat nam się raz ociepla, a raz schładza. W średniowieczu uprawiano u nas winorośl i wino było czymś powszednim(czyli było cieplej), po czym z XVII wieku Szwedzi przez zamarznięty Bałtyk dokonali potopu(czyli było dużo zimniej niż teraz)
O
oszustwo
5 grudnia 2014, 23:16
"Wiemy, co należy zrobić, ale potrzebujemy na to dolarów lub euro" heheheh a bez tego sie nie da ??? Całe to ocipienie klimatu to przekret do wyciagania kasy z podatków.