KW przyjęła z poprawkami opinię o ustawie o policji

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Komisja Wenecka przyjęła w piątek z około 20 poprawkami opinię na temat ustawy o policji w Polsce. Według Komisji uprawnienia do inwigilacji są w Polsce "zbyt szerokie".

W przyjętej opinii Komisja, organ doradczy Rady Europy, zarekomendowała wprowadzenie dodatkowej kontroli uprawnień do prowadzenia inwigilacji przez policję i inne instytucje czuwające nad praworządnością w Polsce.

"Wiele krajów staje w obliczu prawdziwych zagrożeń ze strony terroryzmu i przestępczości zorganizowanej" - stwierdziła Komisja w komunikacie wydanym po przyjęciu opinii.

Podkreśliła, że według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka poszczególne kraje mają "margines w decydowaniu, jak osiągnąć równowagę między bezpieczeństwem i wolnością". Według tej opinii "nie tylko Polska została skrytykowana za to, jak równowagę tę osiągnięto".

DEON.PL POLECA

Komisja Wenecka odnotowała, że poprawki do ustawy o policji wprowadzone na początku roku przyjęto po rekomendacjach z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w 2014 roku, które było pozytywne. Komisja uznała jednak, że proceduralna ochrona i warunki wyznaczone w ustawie o policji, dotyczące prowadzenia tajnej inwigilacji, "są wciąż niewystarczające, by zapobiegać nadużyciom i nieusprawiedliwionej ingerencji w prywatność jednostek".

Opinia Komisji - podkreślono w komunikacie - koncentruje się na dwóch zapisach z artykułu 19 ustawy, regulujących stosowanie klasycznych metod inwigilacji, takich jak podsłuch. Ponadto odnosi się do gromadzenia danych teleinformatycznych, a więc dotyczących komunikacji w internecie, począwszy od odwiedzanych stron internetowych po lokalizacje wykorzystywania telefonów komórkowych.

Komisja Wenecka uważa, że niektóre rodzaje tych danych teleinformatycznych są tak wrażliwe, że ich otrzymanie powinno wymagać zgody sądu, przez analogię z klasyczną inwigilacją.

Według Komisji w przypadku mniej wrażliwych danych teleinformatycznych zgoda sądu nie musi być konieczna, ale prawo powinno uporządkować system nadzoru nad monitorowaniem specjalnych danych przez "niezależne ciało". Uznano, że istniejący obecnie system generalnego składania raportów w sądzie co pół roku jest nieskuteczny.

Uwzględnione w opinii poprawki zostały wypracowane podczas wstępnego spotkania polskiej delegacji z przedstawicielami Komisji Weneckiej w czwartek. Na czele polskiej delegacji w Wenecji stoi podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KW przyjęła z poprawkami opinię o ustawie o policji
Komentarze (3)
MR
Maciej Roszkowski
10 czerwca 2016, 17:27
Jak Wysoka Komisja ocenia prawodawstwo w tej dziedzinie we Francji, czy Belgii i jego skuteczność w zabezpieczaniu zdrowia i życia obywateli.
10 czerwca 2016, 15:34
Ustawy antyterrorystycznej mają się bać terroryści, a nie Polacy. Ciekawe, czy partyjni funkcjonariusze z państwa Dudy i Kaczyńskiego w końcu zrozumieją, że dostali mandat od społeczeństwa na rządzenie w interesie Polski i Polaków., a nie w interesie establishmentu, aby mu się wygodnie rządziło i żeby sobie mogli podsłuchiwać kogo chcą bez niepotrzebnych ceregieli.
QQ
q q
10 czerwca 2016, 15:13
To teraz Komisja Wenecka będzie każdą ustawę suwerennego państwa jakim jest Polska oceniać? Stosując przy tym skandaliczne manipulacje: Sekretarz Komisji Weneckiej Thomas Markert ukrył przed jej członkami ważny dokument przesłany z Polski. Do skandalu doszło podczas obrad Komisji Weneckiej w dniu dzisiejszym. [url]http://wpolityce.pl/polityka/296163-tylko-u-nas-sekretarz-komisji-weneckiej-ukryl-przed-jej-czlonkami-wazny-dokument-przeslany-z-polski[/url] oraz bolszewickie standardy: Luksemburg zamierza zlikwidować swój Trybunał Konstytucyjny. Jakoś nie słychać oburzenia i histerii Niemców, eurokratów i Komisji Weneckiej. Aby było śmieszniej, kilka tygodni temu szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Luksemburga - Jean Asselborn - ostro skrytykował Polskę za planowane zmiany w funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdził on publicznie, że "sytuacja w Polsce coraz bardziej przypomina działania podejmowane przez reżimy dyktatorskie" (sic!). [url]http://www.rp.pl/luksemburg_hipokryzja[/url] a w tym samym czasie czterech bandytów planuje zamach w Polsce Jak wynika z ustaleń RMF FM zatrzymanych zostało czterech mężczyzn. Mieli oni planować przeprowadzenie na terenie kraju zamachu terrorystycznego. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Zabezpieczono u nich broń oraz materiały wybuchowe. Mężczyźni zgromadzili prawdziwy arsenał. Posiadali krótką i długą broń maszynową wyposażoną w celowniki optyczne oraz kilak tysięcy sztuk amunicji i kilka kilogramów materiałów wybuchowych. [url]http://www.rmf24.pl/fakty/news-wielka-operacja-abw-zatrzymano-mezczyzn-ktorzy-planowali-zam,nId,2216285[/url]