Madryt: "Solidarni z Kubą" z inicjatywy Wałęsy

(fot. PAP/EPA/Angel Díaz)
PAP / mik

Uczestnicy dwudniowej międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Madrycie przez Instytut Lecha Wałęsy wezwali w sobotę europejskich polityków do przeciwstawiania się łamaniu praw człowieka na Kubie.

Eurodeputowani, posłowie do parlamentów Litwy, Polski i Portugalii oraz deputowani opozycyjnej hiszpańskiej Partii Ludowej postanowili przedstawiać uwadze swych parlamentów każdy akt rządu kubańskiego stanowiący naruszenie praw człowieka lub uniemożliwiający korzystanie ze swobód indywidualnych i zbiorowych.

Poseł Płażyński, który uczestniczył w spotkaniu madryckim jako przewodniczący grupy parlamentarnej "Wolna Kuba", wymienił także jako jeden z celów spotkania stworzenie na gruncie Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych "roboczej grupy polityków, która mintorowałaby sprawy kubańskie na różnych forach politycznych w Unii Europejskiej i we własnych krajach".

DEON.PL POLECA

Były prezydent Lech Wałęsa, który przemawiał na zakończenie konferencji wyraził ubolewanie, że politycy europejscy bardziej stanowczo zabierają głos w sprawach Kuby, będąc w opozycji, "tymczasem działanie z opozycji jest mało skuteczne".

Były przywódca Solidarności" podkreślił, że zmiana systemu władzy na Kubie zależy od samych Kubańczyków.

- My tego za nich zrobić nie możemy - dodał Wałęsa.

W swym przemówieniu wezwał do jednoczenia sił dysydentów, "organizowania solidarnych zebrań" i wypracowania wspólnego "programu transformacji", który doprowadziłby przy poparciu wspólnoty międzynarodowej do demokratycznych wyborów na Kubie.

- Zmiana na Kubie jest nieunikniona - powiedział Wałęsa w rozmowie z dziennikarzami, dodając, że nie wie, ile czasu jeszcze upłynie zanim to nastąpi.

W konferencji, której obrady toczyły się w madryckim hotelu "Wellington", uczestniczyli wybitni przedstawiciele kubańskich dysydentów, wśród nich lider Chrześcijańskiego Ruchu Wyzwolenia Carlos Paya, prezes Komitetu Na rzecz Praw Człowieka i Pojednania Narodowego Elizardo Sanchez Santacruz, przedstawicielka Dam w Bieli na Europę Blanca Reyes, działacz Unii Liberalnej Kuby Antonio Guedes, poeta i dziennikarz, były więzień polityczny Raul Rivero.

Uwagę europejskiej i światowej opinii publicznej ponownie skupiło na Kubie tragiczne wydarzenie: 23 lutego, po 85 dniach strajku głodowego, zmarł kubański opozycjonista Orlando Zapata Tamayo. W szpitalu znalazł się inny opozycjonista Guillermo Farinas, który zaczął głodówkę po śmierci Zapaty. 11 marca Lech Wałęsa odbył rozmowę telefoniczną z głodującym dysydentem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Madryt: "Solidarni z Kubą" z inicjatywy Wałęsy
Komentarze (2)
27 marca 2010, 21:18
Pamiętasz 21 postulatów? Czy to był prawicowy program?
RK
Robert Kożuchowski
27 marca 2010, 21:03
Szanowny panie Lechu Wałęsa, mam twój autograf na pocztówce Z Gdańska w Stanie wojennym. Rozmawialiśmy wtedy. Słuchaj Kościoła Katolickiego, sam nie masz tego daru Ducha Świętego. Ile razy twój anioł stróżma się wstydzić przed Bogiem za ciebie. Tego autografu dzieciom nie pokazuję, bym siebie sam nie ośmieszył. Drogi Lechu nie jesteś jednostką rozumiejącą rzeczywistość. Ja wolałbym być pastuszkiem niźli mędrcem, bo tak mi cię żal. Szanuję cię, ale wiesz Lechu, grzesznych napominać. Zajmij się Polską, nie bądź lewakiem międzynarodowym. Zajmij się Polska, pokornie proszę, prosimy.