NATO chce współpracować z Rosją

Anders Fogh Rasmussen i Barack Obama (fot. PAP / EPA / Alex Wong / POOL AFP)
PAP / Tomasz Zalewski

Amerykański prezydent Barack Obama i przebywający z wizytą w USA sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potwierdzili wolę współpracy sojuszu z Rosją, w tym także w dziedzinie obrony rakietowej.

Prezydent Obama podkreślił jednocześnie, że gwarancje bezpieczeństwa NATO wobec wszystkich jego członków są - jak to powiedział - święte.

"Zgodziliśmy się, że ważne jest wyciągnąć rękę do Rosji i szukać sposobu, w jaki nowa koncepcja obrony rakietowej może prowadzić do dalszej współpracy z Rosją na tym polu. Chcemy poprawić nie tylko stosunki USA z Rosją, lecz również stosunki NATO z Rosją" - oświadczył prezydent po spotkaniu z Rasmussenem.

"Musimy też jasno oświadczyć, że nasze zobowiązania wobec wszystkich naszych sojuszników w NATO są święte i że zobowiązania wynikające z Artykułu 5 pozostają aktualne" - dodał.

Siedzący obok niego Rasmussen potwierdził swoje poparcie dla nowej wersji amerykańskiego systemu obrony rakietowej w Europie, która ma zastąpić system planowany poprzednio w Polsce i Czechach.

Czołowym tematem rozmowy Obamy i szefa NATO była debata nad nową koncepcją strategiczną sojuszu, która ma zastąpić dotychczasową, aby - jak powiedział prezydent - "NATO mogło odpowiadać na obecne, a nie tylko dawne zagrożenia".

Poprzedniego dnia wpływowy republikański senator Richard Lugar wezwał, by nie rezygnować z dalszego rozszerzania NATO i szukać sposobów "umocnienia wiarygodności Artykułu 5" sojuszu.

Zawiera on zasadę solidarnej obrony zaatakowanego członka sojuszu przez pozostałe państwa członkowskie, ale jego sformułowania nie zobowiązują ich do natychmiastowej akcji militarnej.

Tematem rozmowy Obamy z szefem NATO - który obaj wymienili na pierwszym miejscu - była wojna w Afganistanie.

Prezydent zaznaczył, że "nie jest to tylko operacja USA, lecz także operacja NATO". "Będziemy konsultowali z NATO każde posunięcie w tej misji" - powiedział.

Rasmussen również podkreślał, że jest to "wspólny wysiłek" i że nie tylko Ameryka powinna ponosić ciężar wojny. Zgodził się z Obamą, że należy kłaść nacisk na strategię, a nie na liczbę zaangażowanych w walki wojsk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

NATO chce współpracować z Rosją
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.