Niemcy: czy Andrzej Duda uniezależni się od PiS?

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / kw

Andrzej Duda w czwartek został zaprzysiężony na prezydenta Polski. Pytanie brzmi, jak dalece będzie chciał i mógł uniezależnić się od swej dawnej partii, Prawa i Sprawiedliwości, oraz prowadzić ponadpartyjną politykę - pisze niemiecka prasa.

Nieoczekiwane zwycięstwo Dudy w majowych wyborach prezydenckich to cezura kończąca osiem lat rządów liberalnej Platformy Obywatelskiej, co "w przypadku młodej demokracji jest sensacyjnie długim okresem" - pisze dziennik "Die Welt" w komentarzu.

Wygrana Dudy i jego popularność wśród najmłodszych wyborców świadczą o "nieoczekiwanie dużym niezadowoleniu z kosztów transformacji" - podkreśla publicysta gazety Gerhard Gnauck. W erze wolnego rynku "wzrosły oczekiwania Polaków, zwłaszcza że dobry makroekonomiczny rozwój Polski otwiera państwu pole do działania w sferze socjalnej". "To idealny klimat (polityczny) dla prawicowego PiS-u, który w kwestiach społeczno-politycznych sytuuje się po lewej stronie" - dodaje.

DEON.PL POLECA

"Die Welt" zauważa, że partia, z której wywodzi się nowy szef państwa, ma duże szanse na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych na jesieni. "Były premier Jarosław Kaczyński tym razem nie będzie ubiegał się o fotel premiera. Tym ciekawiej będzie obserwować, jak bardzo Duda będzie chciał i mógł wyemancypować się od tego ugrupowania" - zauważa gazeta.

Powrót partii Kaczyńskiego wywołuje w Polsce i Europie "mieszane reakcje" - pisze "Die Welt", przypominając, że krótki okres rządów szefa PiS upłynął pod znakiem ostrych konfliktów, a jego krytycy obawiają się powrotu "narodowo-katolickiego państwa wyznaniowego".

"Już na pierwszy rzut oka gładki Duda robi zupełnie różne wrażenie niż szorstki w obejściu Kaczyński. Odpowiednio duże są oczekiwania, że znajdzie własny, nowy styl (rządów)" - pisze "Die Welt". Dodaje, że od przemówienia Dudy mniej więcej znane są jego oczekiwania wobec Niemiec.

"Warszawa żąda stałej obecności sił NATO w kraju, a Berlin ma przestać blokować tę decyzję"; ponadto "Polacy mieszkający w Niemczech powinni otrzymać (od państwa niemieckiego) więcej uprawnień i wsparcia" na wzór mniejszości niemieckiej w Polsce; wreszcie Polska ma dołączyć do rozmów o rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie - wymienia "Die Welt".

Dziennik "Frankfurter Rundschau" podkreśla w tekście ze środy, że pierwsze dwa miesiące prezydentury Dudy mogą mocno wpłynąć na wynik wyborów parlamentarnych.

Duda dobrze wykorzystał miesiące między wygraną w wyborach a zaprzysiężeniem na urząd, szczególnie z punktu widzenia jego dawnej partii; szerokim grupom społecznym obiecał on nie tylko liczne zmiany na lepsze, ale też zapowiedział dwa projekty ustaw, w tym jeden dotyczący obniżenia wieku emerytalnego. Z tego też pewnie powodu rozpoczyna rządy z dużym kredytem społecznego zaufania - zauważa gazeta.

"Krytycy Dudy i PiS-u koncentrują się na sprawach krajowych i na tym, czy prezydent będzie w stanie wypracować własny, ponadpartyjny wizerunek, czy też pozostanie marionetką w rękach Kaczyńskiego" - pisze "Frankfurter Rundschau".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy: czy Andrzej Duda uniezależni się od PiS?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.