ONZ na prośbę Polski ogłasza 22 sierpnia dniem upamiętnienia ofiar aktów przemocy na tle religijnym lub wyznaniowym

ONZ na prośbę Polski ogłasza 22 sierpnia dniem upamiętnienia ofiar aktów przemocy na tle religijnym lub wyznaniowym
(fot. Marcello Casal JR / ABr / wikipedia.pl)
PAP / sz

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło we wtorek rezolucję ustanawiającą 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Inicjatorem dokumentu była Polska.

W sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku poświęconej zapalnemu problemowi uczestniczył minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Przedstawił projekt dokumentu w imieniu Brazylii, Kanady, Egiptu, Iraku, Jordanii, Nigerii, Pakistanu i USA, które wsparły Polski projekt.

Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że świat doświadcza bezprecedensowego nasilenia przemocy wobec społeczności religijnych oraz mniejszości religijnych. Także w ostatnich miesiącach doszło do przerażających aktów przemocy wiążących się z religią lub wyznaniem.

DEON.PL POLECA

"Ostatnie ataki na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii i społeczność chrześcijańską w Sri Lance w Niedzielę Wielkanocną przypomniały nam w tragiczny sposób, że wolność religijna jest fundamentalnym prawem człowieka, a nienawiść wobec ugrupowań religijnych prowadzi do masowych zabójstw niewinnych ludzi" - podkreślił.

Powołując się na szacunki organizacji społeczeństwa obywatelskiego akcentował, że prześladowaniami religijnymi dotknięta jest trzecia część populacji świata. Przybierają one rozmaite formy, jak nawet zakaz praktyk religijnych w domach.

Czaputowicz wspominał o porywaniu i zabójstwach księży, przypadkach znikania i przesiedlania przywódców religijnych, a także torturowaniu i biciu.

"Polska ma wielowiekową tradycję pokojowej koegzystencji różnych ugrupowań religijnych, przez co jesteśmy specjalnie uwrażliwieni na obronę wolności religijnych. Prawo do wolności myśli, sumienia i religii, potocznie nazywane prawem do wolności religii lub przekonań, jest uniwersalnym prawem każdego człowieka. To prawo jest kamieniem węgielnym wielu innych praw" - wskazał szef MSZ.

Jego zdaniem rezolucja ma na celu uwypuklenie znaczenia poszanowania różnorodności religijnej i inkluzywności. Wyraził przekonanie, że Międzynarodowy Dzień pomoże państwom członkowskim, organizacjom międzynarodowym i społeczeństwu obywatelskiemu stworzyć integracyjną platformę dla angażowania się w działania upamiętniające ofiary i pomoc osobom, które przeżyły.

"Mamy nadzieję, że pomoże to w zwalczaniu przestępstw z nienawiści i aktów przemocy związanych z religią lub wyznaniem oraz wzmocni dialog międzyreligijny. Rezolucja może również odgrywać rolę edukacyjną poprzez promowanie szacunku dla różnorodności religijnej, inkluzywności i wzajemnego zrozumienia między różnymi społecznościami religijnymi i wyznaniami" - ocenił Czaputowicz.

Zapewnił w swym wystąpieniu, że Polska będzie ściśle współpracować ze społecznością międzynarodową w zakresie ochrony wolności religijnych i ochrony tych, którzy są zastraszani lub prześladowani z powodu swej religii lub przekonań.

W trakcie konferencji prasowej z polskimi mediami minister uznał doprowadzenie do przyjęcia rezolucji za sukces polskiej dyplomacji, ponieważ - podkreślił - od wielu lat nie było takiej inicjatywy.

Czaputowicz zapowiedział, że Polska będzie w dalszym ciągu prowadzić działania mające na celu upamiętnienie ofiar oraz wsparcie tych, którzy przeżyli represje z powodów religijnych.

"To ważny dzień dla MSZ i dla Polski, że udało się przyjąć taką rezolucję. Pokazuje to też umiejętności negocjacyjne, dobranie grupy państw, które będą przekonywać, bo przecież ta rezolucja została przyjęta przez wszystkie państwa członkowskie w drodze konsensusu. Trzeba to doceniać" - wskazał.

Minister powiedział także, że Polska w trakcie sierpniowej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ planuje przeprowadzić spotkania przypominające w dalszym ciągu o represjach oraz konieczności wsparcia mniejszości religijnych zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, w tym represjonowanych tam chrześcijan i jazydów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ONZ na prośbę Polski ogłasza 22 sierpnia dniem upamiętnienia ofiar aktów przemocy na tle religijnym lub wyznaniowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.