Pierwsze forum Partnerstwa Wschodniego

Partnerstwo obejmuje kraje UE oraz 6 krajów zza wschodniej granicy Unii
PAP / Media / zylka

Ponad 200 przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji, organizacji pozarządowych i związków zawodowych z państw UE oraz Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy wzięło udział w trwającym do wtorku w Brukseli pierwszym zorganizowanym w ramach Partnerstwa Wschodniego forum społeczeństwa obywatelskiego.

– Dialog społeczeństwa obywatelskiego nadaje nowy wymiar Parterstwu Wschodniemu. Celem forum jest dostarczenie nowych, świeżych pomysłów w odpowiedzi na wyzwania stojące przed naszymi parterami – powiedziała komisarz ds. stosunków zewnętrznych i polityki sąsiedzkiej Benita Ferrero-Waldner. Jak podkreśliła, społeczeństwo obywatelskie "ogrywa kluczowa rolę w pilnowaniu, by rządy nie zboczyły z drogi reform".

Forum zgromadziło aż 220 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego – 141 z sześciu krajów sąsiedzkich objętych Partnerstwem Wschodnim oraz 79 z krajów członkowskich UE. Jak poinformowała Komisja Europejska, organizatorka przedsięwzięcia wraz z Europejskim Komitetem Ekonomiczno - Społecznym, do udziału w forum zgłosiło się znacznie więcej, bo prawie 450 różnych organizacji. Możliwości budżetowe pozwoliły na zaproszenie na pierwsze spotkanie połowy chętnych, a selekcji dokonał komitet złożony z niezależnych ekspertów oraz przedstawicieli KE i szwedzkiego przewodnictwa.

DEON.PL POLECA

Forum było okazją na nawiązanie bezpośredniego kontaktu między różnego rodzaju stowarzyszeniami, fundacjami non profit, ośrodkami analitycznymi (think-tank) czy organizacjami pozarządowymi z UE oraz krajów sąsiedzkich. Tym samym wpisuje się w cele Partnerstwa Wschodniego, jakim są promocja demokracji i dobrego zarządzania, integracji z politykami UE oraz wymiana osobowa. Poprzez wspieranie społeczeństwa obywatelskiego KE chce zwiększyć kontakty nie tylko między samymi organizacjami, ale też z władzami w partnerskich krajach.

Partnerstwo Wschodnie (PW) to pierwsza polska, autorska inicjatywa wprowadzona do systemu stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej, która została zatwierdzona przez Radę Europejską 19-20 marca 2009 r. PW to nowa inicjatywa skierowana do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy.


Partnerstwo Wschodnie ma za zadanie przyczynić się do realizacji jednego z kluczowych celów polskiej polityki zagranicznej, czyli zbliżenia i integracji państw Europy Wschodniej z Unią Europejską. PW wprowadza nową jakość w relacjach pomiędzy UE a państwami nim objętymi poprzez postępującą i stopniową integrację tych państw i ich społeczeństw z Unią Europejską oraz wspieranie ambicji krajów wschodnioeuropejskich do pogłębiania związków i integracji z Unią Europejską.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwsze forum Partnerstwa Wschodniego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.