Powstaje specjalny zespół ds. wsparcia Ukrainy

(fot. EPA/SERGEY KOZLOV)
PAP / slo

Komisja Europejska postanowiła w środę utworzyć specjalny zespół złożony z urzędników i ekspertów, także z krajów członkowskich, który będzie zajmować się pomocą dla Ukrainy w stabilizowaniu jej sytuacji finansowej, gospodarczej i politycznej.

- Komisja Europejska jest zdeterminowana, by dać Ukrainie długofalowe wsparcie - oświadczył przewodniczący KE Jose Manuel Barroso.

Dodał, że decyzja o stworzeniu zespołu ds. wsparcia Ukrainy spowoduje, iż władze tego kraju będą otrzymywać wszelką potrzebną pomoc w przeprowadzaniu reform politycznych i gospodarczych, koniecznych dla stabilizacji państwa. - Naszym wspólnym celem jest demokratyczna i niezależna Ukraina - podkreślił Barroso.

Komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski powiedział polskim dziennikarzom, że zespół ten będzie "na stałe monitorował ukraińskie potrzeby". Zaznaczył, że utworzenie tego zespołu jest "odpowiedzią na próby destabilizacji sytuacji na Ukrainie". - On będzie składał się z 30 specjalistów, którzy na bieżąco będą starali się śledzić wszelkie zagrożenia związane z obecną destabilizacją sytuacji ekonomicznej i społecznej na Ukrainie - powiedział. Poinformował, że zespół ten będzie miał siedzibę w Brukseli, ale że nie ma przeszkód, aby dojechał do Kijowa, żeby przeprowadzać misje na Ukrainie.

Zadaniem zespołu będzie określenie i koordynacja wsparcia, jakiego władze Ukrainy potrzebują, aby ustabilizować trudną sytuację finansową, gospodarczą i polityczną, zaplanować i wdrożyć reformy pobudzające wzrost gospodarczy, wyznaczyć priorytety reform i posunąć naprzód reformy, które umożliwią czerpanie korzyści z umowy stowarzyszeniowej z UE. Podstawą pracy tej grupy będzie "Europejski plan na rzecz reform", dokument uzgodniony z ukraińskimi władzami.

Prace zespołu koordynować będzie komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele. Ma on informować o pracach grupy przewodniczącego KE Barroso i szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W skład tej grupy wejdzie około 30 urzędników Komisji Europejskiej, eksperci z krajów członkowskich, a także eksperci i urzędnicy zatrudnieni na umowach czasowych i specjalni doradcy. Zespół będzie miał siedzibę w Brukseli, ale jego członkowie mają podróżować na Ukrainę, gdy będzie to potrzebne. Szefem zespołu został wicedyrektor generalny KE ds. handlu Peter Balas.

Działalność grupy może zostać rozszerzona na Gruzję i Mołdawię.

W marcu UE przyjęła program pomocy dla Ukrainy o wartości co najmniej 11 mld euro. Już w najbliższych tygodniach Ukraina ma otrzymać pierwsze 100 mln euro pomocy makroekonomicznej, a do końca czerwca może liczyć na 850 mln euro wsparcia finansowego od UE. Unia zamierza też jednostronnie otworzyć swój rynek na eksport z Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstaje specjalny zespół ds. wsparcia Ukrainy
Komentarze (1)
jazmig jazmig
9 kwietnia 2014, 16:46
Niech ci eksperci zaczną od tego, żeby nauczyć ukraińskie władze, jak wygaszać zadrażnienia między Ukraińcami, szczególnie jak chodzi o sprawy międzynarodowościowe. Niech jednak nia zalecają organizowania demonstracji na wschodzie i południu Ukrainy, bo to zaogni sytuację, a nie wygasi zadrażnienia. Powinni zacząć od przywrócenia ustawy językowej anulowanej przez obecne władze.