Prezydent już w Rzymie, tysiące Polaków też
Tysiące wiernych zjechały już do Rzymu, by wziąć udział w beatyfikacji Jana Pawła II. Jest tam już także prezydent Bronisław Komorowski, który jeszcze dziś spotyka się z prezydentem Włoch.
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Bronisław Komorowski podczas uroczystości będzie reprezentował polskie państwo wraz z marszałkami Sejmu i Senatu Grzegorzem Schetyną i Bogdanem Borusewiczem, w obecności byłych prezydentów i osób bliskich polskiemu papieżowi.
Będą wśród nich m.in.: Józef Mucha (dawny kierowca Karola Wojtyły) oraz poeta, pisarz i przyjaciel papieża Marek Skwarnicki.
W sobotę przed południem planowane jest spotkanie Bronisława Komorowskiego z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano.
Następnie prezydent zwiedzi wystawę o Janie Pawle II w Watykanie. Ekspozycja dzieli się na piętnaście części tematycznych przestawiających życie i pontyfikat Karola Wojtyły począwszy od lat dzieciństwa i młodości w Wadowicach, poprzez okres krakowski, lata wojny, a następnie cały pontyfikat, trwający do 2005 roku. Wystawę kończy część zatytułowana "Powrót do Domu Ojca". W niedzielę, obok 50 przywódców innych państw, Komorowski będzie uczestniczył w mszy beatyfikacyjnej, którą odprawi papież Benedykt XVI. Na Placu św. Piotra przewidziano miejsce dla 200 tys. osób.
W mszy wezmą udział m.in.: prezydent Włoch Giorgio Napolitano z żoną Clio, para królewska z Belgii - król Albert II z królową Paolą oraz premier Francji Francois Fillon. Po mszy świętej szczątki Jana Pawła II zostaną wystawione w Bazylice św. Piotra. Po mszy beatyfikacyjnej prezydent wraz z kardynałem Stanisławem Dziwiszem wydadzą uroczysty obiad. W poniedziałek rano 2 maja polski prezydent będzie uczestniczył na Placu św. Piotra w mszy dziękczynnej za beatyfikację. Przewodniczył jej będzie kardynał Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu.
Oprawę muzyczną mszy zapewni m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wraz z chórami z Warszawy i Krakowa oraz chórem diecezji rzymskiej. Podczas uroczystości zabrzmią utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara.
Skomentuj artykuł