Priorytety prezydencji - bezrobocie i energetyka

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite (fot. EPA/PATRICK SEEGER)
PAP / psd

Walka z bezrobociem w UE, szczególnie wśród młodzieży, likwidacja tzw. wysp energetycznych oraz prace nad unią bankową będą priorytetowymi działaniami prezydencji litewskiej - poinformowała w środę podczas debaty w PE prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Od prezentacji programu działań półrocznej prezydencji, którą Litwa 1 lipca przejęła od Irlandii, rozpoczęła się środowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Jak podkreśliła Grybauskaite, jednym z priorytetów programu będzie unia bankowa. "Prezydencja litewska zrobi wszystko, aby negocjacje dotyczące jednolitego mechanizmu nadzorczego przebiegały sprawnie" - zapowiedziała. Kolejnym celem jest walka z bezrobociem, zwłaszcza wśród młodzieży. "Skoncentrujemy się na tworzeniu nowych miejsc pracy" - zaznaczyła. Jak dodała, kluczem do pobudzenia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy jest wspólny rynek usług.

DEON.PL POLECA

Prezydencja litewska skoncentruje się także na kwestiach energetyki. "Wewnętrzny rynek energii powinien zostać stworzony do roku 2014, a do 2015 r. musimy zlikwidować tzw. wyspy energetyczne. (..) Będziemy także monitorować odpowiednie wdrażanie uzgodnionych już środków i ram prawnych, w tym w szczególności trzeciego pakietu energetycznego. Uważamy, że należy przeznaczyć większe fundusze na budowanie nowoczesnej infrastruktury energetycznej w całej Unii Europejskiej" - powiedziała prezydent Litwy.

W 2011 roku wszedł w życie tzw. III pakiet energetyczny, na który składają się dwie dyrektywy unijne: tzw. gazowa i o energii elektrycznej. Wymusza on dostęp konkurentów rosyjskiego koncernu Gazprom do gazociągów w UE oraz pozbawia dostawców kontroli nad przesyłem gazu. Pakiet ma stworzyć jednolity europejski rynek energii elektrycznej i rynek gazu do 2014 roku. Wdrożenie go ma ułatwić utrzymanie cen na możliwie najniższym poziomie oraz poprawić standard usług i bezpieczeństwo dostaw. Dzięki temu ma być zapewniona większa przejrzystość rynków detalicznych, a konsumenci będą lepiej chronieni.

Wyspy energetyczne to obszary w UE, które nie są połączone bezpośrednio z europejską siecią połączeń energetycznych - gazowych i energii elektrycznej. Do takich wysp należą np. Litwa, Łotwa i Estonia.

Jak zapowiedziała dalej Grybauskaite, Litwa również wspierała rozwój gospodarki cyfrowej w UE, m.in poprzez takie projekty, jak realizowanie procedury zamówień publicznych drogą elektroniczną i wystawianie e-faktur.

Wśród celów politycznych wymieniła prace nad stowarzyszeniem politycznym i integracją gospodarczą pomiędzy UE i państwami należącymi do Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina).

Podczas swojej prezydencji Litwa zorganizuje ponad 1500 posiedzeń różnego szczebla. W kraju odbędzie się ponad 200 imprez - ponad 20 spotkań na najwyższym szczeblu, 160 spotkań eksperckich, 12 - parlamentarnych, około 70 spotkań grup roboczych. Najważniejszym wydarzeniem będzie szczyt Partnerstwa Wschodniego zaplanowany na 28 listopada w Wilnie. Niewykluczone, że wówczas zostanie podpisana umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina.

"Po raz pierwszy kraj bałtycki bierze na siebie takie zadania. To ostatnia pełna prezydencja w Radzie przed wyborami europejskimi, więc bliska współpraca z Parlamentem będzie konieczna. Nie ma czasu do stracenia" - powiedział podczas debaty szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Podkreślił, że położenie geograficzne Litwy daje jej uprzywilejowaną pozycję, by wzmacniać współpracę w ramach Partnerstwa Wschodniego. Jego zdaniem szczyt w Wilnie "będzie odpowiednim momentem, by pokazać jak ważne są relacje UE z krajami Partnerstwa Wschodniego i jak pogłębiać je dalej".

"Uważam, że trzeba zrobić wszystko, by kraje należące do Europy zbliżyły się do UE" - zaznaczył Barroso. Dodał, że konieczne jest jednak spełnienie przez nie określonych kryteriów. "Kolejne sześć miesięcy powinno być okresem postępów i konkretnych wyników. Życzę wszystkiego najlepszego prezydencji litewskiej!" - zakończył.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Priorytety prezydencji - bezrobocie i energetyka
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.