Prokuratura ostrzega: "Niebieski wieloryb" dotarł do Polski

(fot. shutterstock.com)
Prokuratura Krajowa / pk

Niebezpieczna gra, która nakłania dzieci do popełniania samobójstw dotarła do Polski. Troje nastolatków dokonało samookaleczenia.

Publikujemy treść informacji prasowej ze strony Prokuratury Krajowej:

DEON.PL POLECA

Troje nastoletnich dzieci z powiatu pyrzyckiego (województwo zachodniopomorskie) dokonało samookaleczenia na ramionach i przedramionach poprzez wycięcie ostrym narzędziem symbolu f50. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi już śledztwo dotyczące namawiania tych trojga ustalonych dotychczas małoletnich do targnięcia się na własne życie.

Doszło do tego za pośrednictwem internetu, podczas interaktywnej gry o nazwie "niebieski wieloryb", która polega na wykonywaniu szeregu niebezpiecznych i groźnych poleceń.

Przeczytaj również: Niebezpieczna gra zachęca dzieci do popełniania samobójstw

Co ustalono w śledztwie

Dotychczas w toku śledztwa ustalono, że ta interaktywna gra polega na tym, że bliżej nieustalona osoba, tzw. "opiekun", wydaje uczestnikom gry różnego rodzaju polecenia i zleca zadania do wykonania, np. dokonanie samookaleczeń, oglądanie "strasznych" filmów, chodzenie po torach kolejowych. Ostatnim zadaniem w tej grze jest skok z dachu wysokiego budynku. Uczestnikami tej gry są osoby małoletnie, w wieku kilkunastu lat.

Interaktywna gra "niebieski wieloryb" po raz pierwszy pojawiła się w ubiegłym roku na terenie Federacji Rosyjskiej. Wskutek uczestnictwa w tej grze miało dojść od kilkunastu do nawet około 200 przypadków samobójstw wśród nastolatków. Co najmniej od kilku dni informacje na temat tej gry pojawiają się na polskojęzycznych stronach internetowych.

Pismo do MEN

Z uwagi na dobro małoletnich dzieci dziś (17 marca 2017 roku), na podstawie art. 12 par. 1 ustawy z 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze, Krzysztof Sierak Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił się do Pani Anny Zalewskiej - Minister Edukacji Narodowej z prośbą o podjęcie działań prewencyjnych przez podległych jej kuratorów oświaty.

Apel do rodziców i opiekunów

Prokuratura zwraca się z apelem do wszystkich rodziców i opiekunów oraz innych osób odpowiedzialnych za opiekę i wychowywanie dzieci, a także do wszystkich użytkowników internetu, o zwracanie szczególnej uwagi na treści, z których korzystają dzieci. Wszystkie osoby, które zauważą niepokojące zachowania swoich dzieci w związku z korzystaniem przez nie z gry "niebieski wieloryb", proszone są o kontakt z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie lub z najbliższą jednostką prokuratury lub Policji.

Informacja ukazała się na oficjalnej stronie internetowej Prokuratury Krajowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prokuratura ostrzega: "Niebieski wieloryb" dotarł do Polski
Komentarze (5)
KB
Krzysztof Byszewski
21 marca 2017, 12:19
To nie jest smieszne jezeli sa smiertelne ofiary to znaczy ze jest to niebezpieczna i dzialajaca psychomanipulacja. Rownie dobze mozesz wysmiewac sie z tysiecy osob uwiklanych w sekty tylko ze to jest znacznie gorsza forma bo atakujaca dziecaki ktore nie maja jeszcze skrystalizowanej osobowosci i mechnizomow obronnych. 
20 marca 2017, 18:47
Ja słyszałam, że podobno jakiś ksiądz prowadzi w sieci straszne rekolekcje. Tylko patrzeć jak prokurator zrobi mu nalot w chałupie. Jedynym najskuteczniejszym sposobem walki z takimi durnymi grami jest szybkie wymyślenie gry gdzie trzeba wykonywać pożyteczne polecenia. Przykłady pozytywnych poleceń do wykonania: - wyrzuć śmieci wcześniej je oczywiście posegreguj -obierz ziemniaki - upierz swoje skarpetki -zadzwoń do babci/dziadka i zapytaj co u nich słychać jak się czują -odrób lekcje - połóż się spać najpóźniej 22:15
M
Martyna
20 marca 2017, 21:41
proponuję sobie włączyć te rekolekcje i zobaczyć o co chodzi
N
Nasturcja
20 marca 2017, 21:57
Skuteczną metodą walki będzie zadbanie o to, aby dziecko czuło się rozumiane, szczęśliwe i bezpieczne, a co za tym idzie - nie szukało mentora, opiekuna poza domem, w Internecie, w grach kończących się samobójstwem. Lista domowych obowiązków może być pomocna w niektórych przypadkach na drodze do nawiązania dobrej relacji z dzieckiem, jednak nie obarczałabym jej taką odpowiedzialnością.
Barbara G.
20 marca 2017, 18:15
Pojawiła się już wersja, w której ostatnim zadaniem jest odkręcenie wszystkich kurków gazu. A więc zagrożenie również dla innych mieszkańców budynku - czy to przez zatrucie, czy to przez wybuch!