Rój mikrorobotów zamiast ingerencji chirurgicznej? Stworzyli go brytyjscy badacze
Brytyjski zespół stworzył mikroroboty, które sterowane magnetycznie potrafią oczyszczać zatykające się tzw. przetoki, tworzone do usuwania płynów w różnych częściach ciała. Roboty mają być potem naturalnie wydalane.
Badacze z University of Essex opracowali mikroroboty do przetykania przetok. Przetoki to dosyć powszechnie stosowane implanty do odprowadzania płynów z różnych części ciała. Niestety, czasami zatykają się naturalnymi osadami, co powoduje konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji.
Brytyjski zespół opracował potencjalnie lepsze rozwiązanie. Na łamach pisma ”IEEE Transactions on Biomedical Engineering” (https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/9835035) opisał mikroroboty, które w liczbie kilkuset można łatwo wprowadzić do przetoki i sterować silnym magnesem z zewnątrz.
„Kiedy magnetyczne roboty zostaną wstrzyknięte do przetoki, można je przesuwać wzdłuż niej, z pomocą pola magnetycznego generowanego przez potężny magnes umieszczony na powierzchni ciała. Taki rój przesuwających się mikrorobotów może usuwać osadzający się w przetoce materiał” - wyjaśnia autor wynalazku, dr Ali Hoshiar.
„Nieinwazyjna natura tej metody to znacząca zaleta w odniesieniu do istniejących już sposobów, ponieważ potencjalnie może wyeliminować konieczność kolejnych zabiegów chirurgicznych i ryzyko związanych z nimi infekcji. W ten sposób przyspieszy dochodzenie do zdrowia” - dodaje badacz.
Każdy z robotów jest cieńszy od ludzkiego włosa. Kiedy już wykonają swoje zadanie, mogą zostać skierowane np. do żołądka lub jakiegoś płynu fizjologicznego, skąd zostaną w naturalny sposób wydalone. Ze względu na wysoką biozgodność nie są toksyczne dla organizmu.
Po udanych już testach laboratoryjnych, w dalszych etapach naukowcy zamierzają rozpocząć testy kliniczne. Rozważają też inne zastosowania swojego wynalazku.
PAP / mł
Skomentuj artykuł