Rozpoczęła się konferencja ws. klimatu
W Kopenhadze rozpoczęła się w poniedziałek, z ponad 40-minutowym opóźnieniem, konferencja klimatyczna organizowana pod egidą ONZ, której celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i tym samym zapobieżenie ocieplaniu się klimatu.
Spotkanie, w którym ma uczestniczyć co najmniej setka światowych przywódców, potrwa do 18 grudnia. Swoją obecność w dniu zamknięcia konferencji zapowiedział prezydent USA Barack Obama.
Według tych doniesień kierownik komórki prof. Phil Jones chciał usunąć niektóre opracowania naukowe z następnego etapu prac oenzetowskiego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. IPCC). Prof. Jones zaprzeczył tym zarzutom, ale do czasu wyjaśnienia sprawy przestał pełnić swe obowiązki.
Krytycy twierdzą, że e-maile dowodzą, iż naukowcy nie są zgodni co do tego, iż ocieplenie klimatu jest wynikiem gospodarczej działalności człowieka. Arabia Saudyjska i niektórzy Republikanie w USA sugerują w związku z tym, że nie ma potrzeby podejmowania pilnych działań dla redukcji emisji CO2.
Z opublikowanych e-maili wynika, że tzw. “globalne ocieplenie”, to nic innego jak wielkie oszustwo. Z opublikowanych listów wyłania się obraz spisku, mającego na celu przekonanie opinii publicznej, że faktycznie czeka nas ocieplenie. Pojawiają się w nich sformułowania: “Właśnie poprawiłem dane, dodałem nieco wartości, tak aby ukryć rzeczywisty spadek temperatury”.
W ocenie "Guardiana", "nawet jeśli e-maile miałyby wykazać jakieś nieprawidłowości, to i tak naukowcy i politycy przekonani są, iż przytłaczające dowody wskazują na to, że działalność człowieka zmienia klimat. Jednak przechwycenie e-maili może okazać się przeszkodą w przyjęciu kopenhaskiego porozumienia w Kongresie USA, co jest kluczowym warunkiem wstępnym sukcesu".
Rasmussen: konferencja "depozytariuszką nadziei"
– Rozpoczęta w poniedziałek w Kopenhadze konferencja ws. klimatu pod egidą ONZ jest "depozytariuszką nadziei" dla ludzkości – powiedział, zwracając się do jej uczestników, premier Danii Lars Lokke Rasmussen.
– Porozumienie jest w naszym zasięgu – zapewnił szef duńskiego rządu.
Pachauri o próbach zdyskredytowania naukowców
Próbą zdyskredytowania naukowców nazwał szef ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych Rajendra Kumar Pachauri sprawę przechwyconych w Anglii przez hakerów e-maili, nazwaną przez prasę "Climatgate".
Pachauri nawiązał do tej sprawy, występując poniedziałek przed uczestnikami międzynarodowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze.
Przemówienia poprzedził krótki pokaz katastroficznego filmu przedstawiającego konsekwencje ocieplenia klimatu.
Przewodnicząca konferencji Connie Hedegaard zauważyła: Konferencja "to nasza szansa. Jeśli ją stracimy, może minąć kilka lat, zanim otrzymamy następną, lepszą – jeśli kiedykolwiek ją otrzymamy".
Skomentuj artykuł