ŚDU: Na świecie jest 43,7 mln uchodźców

Chłopiec z Somalii oczekuje na rejestrację w obozie Ifo, jednym z trzech obozów dla uchodźców jakie uruchomiono w Dadaab w Kenii. Kompleks w Dadaab jest największym na świecie miejscem przeznaczonym dla uchodźców. Został założony zaraz po rozpoczęciu wojny domowej w Somalii w 1991 roku. Przebywa w nim ok. 90 tyś uchodźców. (fot. EPA/DAI KUROKAWA)
KAI / wm

O większe wsparcie dla 43, 7 mln uchodźców apelują organizacje pomocy z okazji przypadającego dzisiaj Światowego Dnia Uchodźcy. Najczęstsze przyczyny zmuszające ludzi do ucieczki z ojczyzny to zbrojne konflikty jak np. w Sudanie, katastrofy naturalne, jak w powodzie w Pakistanie oraz głód i ubóstwo.

Międzynarodowa organizacja pomocy Lekarze bez Granic przypomina o największym na świecie obozie dla uciekinierów jaki znajduje się w Dadaab, w północnej Kenii, w którym przebywa obecnie ponad 350 tys. ludzi z Somalii. „Żyją bez nadziei. Tylko w bieżącym roku zarejestrowano 44 tys. nowych uciekinierów. Szacuje się, że do końca 2011 r. znajdzie w nim schronienie ok. 450. tys. osób.

DEON.PL POLECA

Wysoki Komisariat ONZ ds. Uchodźców – UNHCR w raporcie „Global Trends 2010“ z żalem stwierdza, że kraje wysoko rozwinięte coraz bardziej są niechętne przyjmowaniu uchodźców. Obecnie czterech z pięciu uchodźców na świecie żyje w tych krajach. Największa liczba uchodźców, prawie 2 mln przebywa w Pakistanie. Na całym świecie w 2010 r. żyło 43,7 mln ludzi zmuszonych opuścić ojczyznę. Odpowiada to liczbie połowy mieszkańców Niemiec.

Według UNHCR koszt utrzymania jednego zarejestrowanego uchodźcy wynosi jeden dolar produktu krajowego brutto. I tak za taką sumę żyje w Pakistanie 710 uciekinierów, w Demokratycznej Republice Konga 475 a w Kenii 247 osób.

UNHCR przypomina, że w tym roku przypada 60. rocznica powstania Konwencji Genewskiej Dotyczącej Statusu Uchodźców. W 1967 r. zamieniono ją tzw. Protokołem Nowojorskim. Dokumenty te definiują, że uchodźcą jest osoba, która przebywa poza krajem swego pochodzenia i posiada uzasadnioną obawę przed prześladowaniem w tym kraju ze względu na rasę, religię, narodowość, poglądy polityczne lub przynależność do określonej grupy społecznej.

Obecnie jednym z prominentnych Ambasadorów Dobrej Woli UNHCR jest amerykańska gwiazda filmowa Angelina Jolie, która na specjalnym wideoklipie zachęca do większego zaangażowania na rzecz uchodźców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ŚDU: Na świecie jest 43,7 mln uchodźców
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.