Sytuacja na Bliskim Wschodzie - " bunt młodych"

(fot. EPA/YAHYA ARHAB )
EFE / PAP / slo

Czołowi hiszpańscy eksperci od spraw Bliskiego Wschodu są zgodni co do tego, że ostatnie wydarzenia w regionie to nie rewolucja inspirowana przez islamistów, lecz "bunt młodych" przeciwko dyktaturom i wykluczeniu ekonomicznemu.

"Mur strachu" w krajach Afryki Północnej został obalony wskutek "przemiany cywilizacyjnej", jaka zaszła m.in. pod wpływem swobodnego przepływu informacji, zwłaszcza rozpowszechnienia internetu.

Tę diagnozę, sformułowaną przez Anę Planet z madryckiego Śródziemnomorskiego Warsztatu Studiów Międzynarodowych, podziela większość uczestników seminarium zorganizowanego w czwartek w Madrycie.

Młodzież, która walczy o szansę dla siebie, pociągnęła społeczeństwo w tych krajach, zapoczątkowując "niezwykle szybki proces zmian" - powiedział Haizam Amirah Fernandez z Instytutu Elcano.

Niezadowolona młodzież "domaga się dla siebie udziału w korzyściach płynących z procesu globalizacji" i "zmienia dotychczasowe stosunki między państwem a społeczeństwem" - twierdzi ten wybitny hiszpański ekspert od problemów świata arabskiego.

- W 1989 r. obalono w Berlinie mur z cementu i żelaza, w świecie arabskim wali się obecnie mur zbudowany ze strachu - powiedział Amirah.

Zdaniem cytowanej Any Planet, obecne wydarzenia w świecie arabskim świadczą o "wyczerpywaniu się impulsu islamizmu", ponieważ czołową rolę w zmianach, jakie zachodzą w Tunezji i Egipcie, a obecnie także w Libii, odegrały "siły laickie".

Amirah zaś wzywał do oderwania się od dotychczasowego sposobu myślenia na Zachodzie o świecie arabskim i udzielenia poparcia procesom w nim zachodzącym, ponieważ jest to dla Europy kwestia jej "racji stanu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sytuacja na Bliskim Wschodzie - " bunt młodych"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.