W pracach polskich archeologów w Libanie pomagają syryjscy uchodźcy

W pracach polskich archeologów w Libanie pomagają syryjscy uchodźcy
(fot. PCPM)
PCPM / informacja prasowa

Polscy archeolodzy wrócili z miesięcznych prac w pałacu w Bire w Libanie. Namierzenie kilkudziesięciu nowych stanowisk archeologicznych, a wśród nich m.in. dwóch zamków z epoki krucjat czy murów z czasów przed osmańskich, to tylko część efektów ich pracy.

Oprócz tego przyczynili się do rozwoju turystycznego regionu i dali pracę jego mieszkańcom.

Podstawowym założeniem współpracy Fundacji PCPM z archeologami jest tworzenie miejsc pracy na wykopaliskach archeologicznych dla osób objętych programem pomocy. Zatrudnienie Syryjczyków, którym bardzo trudno znaleźć pracę i mieć regularny dochód, jest możliwe dzięki programowi Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej "Cash for work" ("Pieniądze za pracę"), finansowanemu z rządowego funduszu Polska Pomoc MSZ.

Chcąc połączyć zdobywanie wiedzy o archeologii prowincji z pomocą dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Akkaru oraz uchodźców syryjskich, archeolodzy wraz z PCPM rozpoczęli program prospekcji terenowej oraz badań wykopaliskowych w pałacu emirów Akkaru z czasów Imperium Osmańskiego - w Serai Merheb w Bire.

DEON.PL POLECA

Projekt jest wyjątkowy nie tylko ze względu na szanse, jakie stwarza mieszkającym w Akkar syryjskim uchodźcom, ale też z uwagi na jego naukową wartość. Choć stojące obiekty architektury z okresu osmańskiego doczekały się opracowań historycznych, to archeologia tego okresu jest w Libanie bardzo słabo znana.

Jak dotąd w ramach prospekcji terenowej namierzono kilkadziesiąt nowych stanowisk archeologicznych, większość o bardzo wysokiej wartości naukowej i edukacyjno-turystycznej. Wśród nich są m.in. dwa zamki z epoki krucjat. Inny zamek, Gibelakar, znany wcześniej, został dzięki działaniom archeologów objęty specjalna ochroną DGA.

Więcej informacji na temat programu "Cash for work" Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz badań polskich archeologów w Libanie znajdziecie Państwo w załączonych materiałach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W pracach polskich archeologów w Libanie pomagają syryjscy uchodźcy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.