"Stany Zjednoczone popierają decyzję Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii Europejskiej, ale zdajemy sobie sprawę z jedynych w swoim rodzaju wyzwań dotyczących waszej granicy (z Irlandią Północną) i mogę was zapewnić, że będziemy nadal zachęcać Zjednoczone Królestwo i Irlandię do zagwarantowania, by jakakolwiek umowa w sprawie brexitu szanowała Porozumienie Wielkopiątkowe" - powiedział Pence w Dublinie na wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii Leo Varadkarem.
Zawarte w Wielki Piątek w 1998 roku przy dyplomatycznym wsparciu USA porozumienie zakończyło trwający trzy dziesięciolecia krwawy konflikt w Irlandii Północnej.
"Jednak w sytuacji, gdy zbliża się ostateczny termin brexitu, wzywamy zarówno Irlandię, jak i Unię Europejską, by negocjowały w dobrej wierze z premierem Johnsonem i pracowały na rzecz osiągnięcia porozumienia, które uszanuje suwerenność Zjednoczonego Królestwa i zminimalizuje zaburzenia w handlu" - dodał wiceprezydent USA.
Jak zaznaczył, Waszyngton ma nadzieję na odegranie w procesie brexitu wszelkiej możliwej pomocnej roli oraz liczy na zawarcie umów o wolnym handlu zarówno z UE, jak i ze znajdującą się już poza nią Wielką Brytanią.
Varadkar poprosił Pence'a, by wyjaśnił w USA, że Irlandia musiała poprzeć porozumienie uzgodnione przez UE z Wielką Brytanią, ale Johnson chce je obecnie zmienić.
"Wiem, że jest pan świadomy skutków, jakie mieć będzie dla nas na tej wyspie twarda granica oraz ryzyka dla Porozumienia Wielkopiątkowego i pokoju. To dlatego musimy się trzymać tego porozumienia (w sprawie brexitu)" - podkreślił irlandzki premier.
"Panie wiceprezydencie, proszę tylko o to, by zabrał pan to posłanie ze sobą do Waszyngtonu. Nie jest to problem wywołany przez nas, to problem który chcemy rozwiązać w ramach uporządkowanego brexitu oraz porozumienia wykluczającego twardą granicę na tej wyspie" - wskazał Varadkar.
Skomentuj artykuł