Wiceprezydent USA wezwał UE do negocjacji "w dobrej wierze" w sprawie brexitu

Wiceprezydent USA wezwał UE do negocjacji "w dobrej wierze" w sprawie brexitu
(fot. PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY)
PAP / sz

Przebywający z wizytą w Irlandii wiceprezydent USA Mike Pence wezwał we wtorek Unię Europejską, by negocjowała "w dobrej wierze" z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem i osiągnęła szanujące suwerenność Wielkiej Brytanii porozumienie w sprawie brexitu.

"Stany Zjednoczone popierają decyzję Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii Europejskiej, ale zdajemy sobie sprawę z jedynych w swoim rodzaju wyzwań dotyczących waszej granicy (z Irlandią Północną) i mogę was zapewnić, że będziemy nadal zachęcać Zjednoczone Królestwo i Irlandię do zagwarantowania, by jakakolwiek umowa w sprawie brexitu szanowała Porozumienie Wielkopiątkowe" - powiedział Pence w Dublinie na wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii Leo Varadkarem.

DEON.PL POLECAZawarte w Wielki Piątek w 1998 roku przy dyplomatycznym wsparciu USA porozumienie zakończyło trwający trzy dziesięciolecia krwawy konflikt w Irlandii Północnej.

"Jednak w sytuacji, gdy zbliża się ostateczny termin brexitu, wzywamy zarówno Irlandię, jak i Unię Europejską, by negocjowały w dobrej wierze z premierem Johnsonem i pracowały na rzecz osiągnięcia porozumienia, które uszanuje suwerenność Zjednoczonego Królestwa i zminimalizuje zaburzenia w handlu" - dodał wiceprezydent USA.

Jak zaznaczył, Waszyngton ma nadzieję na odegranie w procesie brexitu wszelkiej możliwej pomocnej roli oraz liczy na zawarcie umów o wolnym handlu zarówno z UE, jak i ze znajdującą się już poza nią Wielką Brytanią.

Varadkar poprosił Pence'a, by wyjaśnił w USA, że Irlandia musiała poprzeć porozumienie uzgodnione przez UE z Wielką Brytanią, ale Johnson chce je obecnie zmienić.

"Wiem, że jest pan świadomy skutków, jakie mieć będzie dla nas na tej wyspie twarda granica oraz ryzyka dla Porozumienia Wielkopiątkowego i pokoju. To dlatego musimy się trzymać tego porozumienia (w sprawie brexitu)" - podkreślił irlandzki premier.

"Panie wiceprezydencie, proszę tylko o to, by zabrał pan to posłanie ze sobą do Waszyngtonu. Nie jest to problem wywołany przez nas, to problem który chcemy rozwiązać w ramach uporządkowanego brexitu oraz porozumienia wykluczającego twardą granicę na tej wyspie" - wskazał Varadkar.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wiceprezydent USA wezwał UE do negocjacji "w dobrej wierze" w sprawie brexitu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.