Wielka Brytania: 4 mln osób może jutro wyjść z domu

Wielka Brytania: 4 mln osób może jutro wyjść z domu
Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
PAP/kb

Środa jest ostatnim dniem obowiązywania zalecenia dla prawie 4 mln osób w Anglii i Walii by całkowicie pozostawały w domach.

Dotyczy to m.in. osób po przeszczepie komórek macierzystych lub poddawanych chemioterapii z powodu raka, a także dorosłych z przewlekłą chorobą nerek.

Tym osobom takie zalecenie wydano już na początku epidemii Covid-19 w 2020 roku. Później zostało złagodzone, a od 5 stycznia bieżącego roku obowiązywało ponownie. Ale część z tych osób pozostawała w domach przez cały czas, czyli od ponad roku.

W lutym zalecenie rozszerzono na kolejne 1,7 mln osób, które w opinii ich lekarzy z innych powodów są bardziej podatne na zachorowanie.

DEON.PL POLECA


Według danych służby zdrowia, takie zalecenie łącznie dotyczy 3,8 mln osób w Anglii i 130 tys. w Walii.

Od czwartku powinni oni przestrzegać tych samych zasad, co reszta społeczeństwa.

Jednak nadal zaleca się im ograniczanie kontaktów towarzyskich, pracę w domu, jeśli to możliwe, i zachowywanie fizycznego dystansu od innych ludzi.

Każda osoba wskazana jako wyjątkowo podatna na zachorowanie ma prawo do priorytetowego dostępu do szczepionki przeciw Covid-19 i ponad 90 proc. z nich otrzymało pierwszą dawkę.

Ale jak wynika z badania jednej z organizacji charytatywnych, trzy czwarte z nich nadal zamierza pozostawać w domach do czasu otrzymania drugiej dawki.

W Szkocji zalecenie dla osób podatnych na zachorowanie, by pozostawały w domach, przestanie obowiązywać 26 kwietnia, a w Irlandii Północnej - 12 kwietnia.

Tymczasem w środę podano, że w ciągu ostatniej doby w całej Wielkiej Brytanii wykryto 4052 zakażenia koronawirusem i stwierdzono 43 zgony z powodu Covid-19.

W obu przypadkach są to niższe liczby niż wynosi średnia dobowa z ostatnich siedmiu dni.

Od początku epidemii wykryto w kraju prawie 4,35 mln zakażeń, z powodu których zmarło 126 713 osób. Do wtorku włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało ponad 30,9 mln osób, czyli 58,7 proc. dorosłych mieszkańców, a obie - 4,1 mln, czyli 7,8 proc. dorosłych.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Augustyn SJ

W nagranych rozważaniach Autor, odwołując się do własnego doświadczenia oraz świadectw świętych, mistyków, ludzi wielkiej wiary, dzieli się przekonaniem, że więź z Chrystusem – mistyczna zażyłość z Nim – jest w zasięgu naszych serc i...

Skomentuj artykuł

Wielka Brytania: 4 mln osób może jutro wyjść z domu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.