Żarnowiec, Bełchatów czy Pątnów? Gdzie powstanie polska elektrownia atomowa

Polska elektrownia atomowa ma rozpocząć działalność w 2033 r. (fot. Iurii/depositphotos.com)
PAP/mk

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że rząd podtrzymuje trzy wskazane dotąd propozycje lokalizacji na miejsce budowy elektrowni atomowej. W jednym z tych miejsc do 2033 r. mają powstać pierwsze w kraju energetyczne reaktory jądrowe.

O potwierdzenie lokalizacji jednej z planowanych elektrowni jądrowych na terenie regionu poprosił w liście szefa rządu marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. W przesłanym w ostatnich dniach do premiera liście w sprawie zlokalizowania planowanej elektrowni jądrowej w okolicach Pątnowa Marek Woźniak podkreślił, że poczyni wszelkie działania, by wesprzeć budowę elektrowni w Wielkopolsce.

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Radiem Poznań potwierdził w środę, że Wielkopolska jest jedną z zakładanych lokalizacji elektrowni jądrowej.

- W planach budowy energetyki atomowej rozważamy trzy lokalizacje: okolice Żarnowca nad morzem, Bełchatów i właśnie ten obszar - Pątnów-Adamów-Konin, czy Pątnów w szczególności - powiedział premier w radiu.

DEON.PL POLECA

W ocenie szefa rządu wschodnia Wielkopolska jest dobrze przygotowana na to, by to tam pojawiły się nowe inwestycje energetyczne.

- Rzeczywiście ona jest dobrze przygotowana: ma inżynierów, ma potencjał produkcyjny. Już zresztą dzisiaj ta transformacja w zagłębiu Pątnów-Adamów-Konin, Konin, Koło, Turek, w tym wielkim okręgu przemysłowym, zachodzi w kierunku czystszych energii, w kierunku nowych energii, energetyki wodorowej - to też bardzo cieszy, bo to jest kierunek, który będzie miał bardzo duże wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy - powiedział premier Morawiecki.

- Jesteśmy trzecim w Europie producentem wodoru, a piątym na świecie. Ten wodór produkowany jest dziś z tzw. brudnej energii, dążymy do tego, żeby produkcja wodoru była czysta. Jesteśmy na dobrej drodze, to kierunek, w który mocno inwestujemy - dodał Mateusz Morawiecki.

W liście do szefa rządu Marek Woźniak podkreślił, że energetyka jądrowa "wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych".

Zdaniem Woźniaka region "posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego". Marszałek podkreślił też, że w województwie można w łatwy sposób uruchomić niezbędny potencjał naukowo-badawczy.

W 2020 r. rząd przyjął uchwałę ws. aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. Zaktualizowany PPEJ zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy miałby byc oddany do użytku w 2033 r.

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Żarnowiec, Bełchatów czy Pątnów? Gdzie powstanie polska elektrownia atomowa
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.