„Zmieniamy świat na dobre”. Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy
11 lipca ruszyła rekrutacja wolontariuszy do Szlachetnej Paczki. W tym roku poszukiwanych jest 9,5 tys. osób ze wszystkich województw Polski.
Szlachetna Paczka to program społeczny, który umożliwia bezpośrednią pomoc najbardziej potrzebującym: samodzielnym rodzicom, seniorom, osobom dotkniętym chorobą czy niepełnosprawnością. Program działa w całym kraju.
Wolontariusze, w swoich lokalnych społecznościach, docierają do rodzin czekających na wsparcie - poznają ich historie i najważniejsze potrzeby oraz pośredniczą w przekazywaniu spersonalizowanego wsparcia od darczyńców.
Zmiana świata na lepsze
- Szlachetna Paczka to takie miejsce, gdzie spotykają się wolontariusze, którzy zmieniają świat na dobre. Zmieniają świat swój własny, ale zmieniają przede wszystkim świat osób, które w lokalnej społeczności potrzebują pomocy - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.
I wylicza, jakiego typu pomoc otrzymują osoby, które jej potrzebują.
- Pan Tomek po wypadku ma kłopoty z poruszaniem się. Dzięki Szlachetnej Paczce ma nową łazienkę w mieszkaniu. Pani Maria, starsza Pani z Warszawy, powiedziała, że najważniejszą rzeczą, którą otrzymała w Szlachetnej Paczce jest Wolontariusz. To drugi człowiek, który się z nią skontaktował, poświęcił jej czas, dał dobre emocje, pozwolił uwierzyć, że nie wszyscy są obojętni - mówi.
I dodaje: - W pędzącym świecie trzeba się zatrzymać, zauważyć drugiego człowieka i po prostu z nim pobyć. Strona www.szlachetnapaczka.pl to miejsce, gdzie możesz się zgłosić do wolontariatu w Szlachetnej Paczce i być taką osobą, która zmieni świat na dobre kogoś z twojego otoczenia.
„Nie raz widziałem, jak dawaliśmy ludziom nadzieję na przyszłość”
Co roku tysiące osób z różnych zakątków Polski biorą udział w wolontariacie Szlachetnej Paczki.
- Robię to, bo widzę, że pomoc jest realnie potrzebna i możliwa - mówi jeden z wolontariuszy. - Zaczęłam wierzyć w siebie, w swoją siłę. W to, że niemożliwe nie istnieje - dodaje inny.
Kiedy wolontariusze pomagają rodzinom i osobom samotnym, które z powodu choroby, niepełnosprawności czy następstw nieszczęśliwych wypadków popadły w - często skrajną - biedę, zmieniają się nie tylko kolejne tygodnie czy miesiące ich życia.
Zainteresowanie, uwaga i troska, z jakimi potrzebujący spotykają się dzięki Paczce, zmieniają ich życie na dobre - przywracają godność, dają nadzieję na wyjście z trudnej sytuacji.
Kiedy każdego roku tysiące rodzin w potrzebie otrzymuje pomoc, zmienia się także nasz wspólny świat. Ze świata biedy na świat bezpieczniejszy, z możliwościami. Na rzeczywistość, w której patrzymy na innych z nadzieją, większą empatią i wrażliwością.
Rodziny, które otrzymały wsparcie Szlachetnej Paczki, tak mówią o spotkaniach z wolontariuszami: - „W mojej rozpaczy i ciemności pojawiło się światło”, „Od teraz każdy kolejny poranek będzie dla nas pewniejszy”.
Dlaczego warto być wolontariuszem Szlachetnej Paczki?
- W globalnym świecie na niewiele rzeczy mamy wpływ, a tu mamy wpływ na życie konkretnych osób, które w krótkim czasie dostają realną pomoc: wózek, rower umożliwiający dojazd do pracy, szkolenie zawodowe, rehabilitację. Wolontariusz jest pośrednikiem między tymi, którzy pomocy potrzebują i tymi, którzy mogą ją dać - mówi Joanna Sadzik.
Wolontariusze Szlachetnej Paczki zmieniają wiele małych światów, zmieniając w ten sposób nasz wspólny świat na dobre.
W 2022 roku w Szlachetną Paczkę włączyło się ponad 12 tys. wolontariuszy. Odwiedzili niemal 23 tys. rodzin i zdecydowali o włączeniu do programu prawie 15,5 tys. z nich.
- Zachwyciłem się tym, jak początkowo obcy sobie ludzie mogą razem stworzyć zespół i realnie pomóc potrzebującym z okolicy, a potem doświadczasz takich emocji, jak tutaj - mówi jeden z wolontariuszy Szlachetnej Paczki.
Zgłoszenia można wysyłać poprzez formularz dostępny na stronie szlachetnapaczka.pl.
KAI/szlachetnapaczka/RMFFM24/dm
Skomentuj artykuł