Znane są szczegóły projektu o obronie ojczyzny
Ustawa o obronie ojczyzny zakłada m.in. wprowadzenie zasadniczej służby wojskowej dla ochotników. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że armia powinna liczyć co najmniej 250 tys. żołnierzy zawodowych.
Według Błaszczaka główne cele projektowanej ustawy to: uelastycznienie zasad awansów w Siłach Zbrojnych; likwidacja "szklanego sufitu" dla szeregowych i podoficerów; wprowadzenie dodatkowych regulacji dyscyplinujących oraz zapobiegających korupcji i nepotyzmowi; uporządkowanie przepisów regulujących zasady pełnienia służby wojskowej.
Zgodnie z projektem wprowadzona zostanie dobrowolna zasadnicza służba wojskowa przeznaczona dla ochotników, a rezerwowa służba wojskowa zostanie podzielna na aktywną i pasywną.
Szef MON zastrzegł, że projektowana ustawa nie przewiduje przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej. Według Błaszczaka projektowana armia powinna liczyć co najmniej 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy WOT.
Błaszczak powiedział też, że do służby w wybranych specjalnościach dopuszczone będą też osoby niepełnosprawne. Podkreślił, że chodzi o rekrutację na stanowiska związane z cyberbezpieczeństwem. - Są to ludzie, którzy mają wybitne zdolności, którzy nie przeszliby komisji lekarskich, bo zdrowie nie pozwala im pełnić służby dajmy na to w wojskach lądowych - dodał.
W projekcie ustawy wprowadzono też przepisy "dyscyplinujące, antykorupcyjne i antynepotyczne".
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł