Wiara w złego ducha może nam się wydawać dzisiaj zabobonem, ale to nie zmienia faktu, że on istnieje. Kościół Katolicki wciąż naucza o działaniu szatana w świecie, co bardzo podkreśla papież Franciszek. To niezwykle istotne, ponieważ trudno jest walczyć przeciwko czemuś w co nie wierzymy.
Prezentujemy 5 najpopularniejszych mitów o szatanie:
#1 szatan i demony nie istnieją
Fałsz: demony nie są jedynie metaforą czy też poetyckim przedstawieniem zła. Boże objawienie i nauczanie Kościoła dają nam jasność: Demony są prawdziwe i działają w naszych czasach. Kto nie uznaje ich istnienia i o tym mówi, jawnie głosi herezje.
#2 egzorcyzmy to wymysł popkultury
Fałsz: egzorcyzmy nie mają miejsca tylko na filmach. Sam Jezus odprawiał egzorcyzmy w Ewangeliach, a Kościół do dziś praktykuje je za Jego przykładem.
Watykan przykłada wielką wagę do kształcenia egzorcystów i oferuje nawet specjalny kurs dla duchownych wyznaczonych przez biskupów na osoby, mające się zajmować rozpoznawaniem i wypędzaniem złych duchów. Muszą oni być ludźmi pokornymi, pełnymi wiary, odznaczający się niezwykłą pobożnością, aby nie ulegli kuszeniu złego ducha, z którym spotykają się podczas pracy. Podczas chrztu świętego również byłeś egzorcyzmowany.
#3 okultyzm to tylko zabawa, nic złego się nie stanie
Fałsz: praktyki okultystyczne mogą prowadzić do kontaktu z szatanem i przekonania, że mamy władze nad zjawiskami paranormalnymi, za którymi stoi często demon i są one jedynie jego iluzją. Mówiąc wprost: okultyzm jest ciężkim grzechem. Katechizm Kościoła Katolickiego mówi jasno:
2116: "Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość. Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem - połączonym z miłującą bojaźnią - które należą się jedynie Bogu."
2117: Wszystkie praktyki magii lub czarów, przez które dąży się do pozyskania tajemnych sił, by posługiwać się nimi i osiągać nadnaturalną władzę nad bliźnim - nawet w celu zapewnienia mu zdrowia - są w poważnej sprzeczności z cnotą religijności. Praktyki te należy potępić tym bardziej wtedy, gdy towarzyszy im intencja zaszkodzenia drugiemu człowiekowi lub uciekanie się do interwencji demonów. Jest również naganne noszenie amuletów. Spirytyzm często pociąga za sobą praktyki wróżbiarskie lub magiczne. Dlatego Kościół upomina wiernych, by wystrzegali się ich. Uciekanie się do tak zwanych tradycyjnych praktyk medycznych nie usprawiedliwia ani wzywania złych mocy, ani wykorzystywania łatwowierności drugiego człowieka.
#4 gdyby demony istniały, to i tak nic nie mogą zrobić
Fałsz: zły duch bardzo angażuje się w nasze ludzkie sprawy. Kusi nas i zachęca byśmy unikali Chrystusa. W niektórych sytuacjach złe duchy mogą dręczyć człowieka w sposób jawny, lub nawet opętać. Wielu świetych miało doświadczenie kuszenia i opisywali swoją duchową walkę z szatanem. Zawsze podkreślali, ze ratunkiem jet tylko Jezus.
#5 nie mamy mocy przeciwstawiać się złym duchom
Fałsz: Jezus Chrystus ostatecznie pokonał złe moce i Jego łaską możemy być zbawieni. Oparcie w codziennej walce gwarantuje przyjmowanie sakramentów, modlitwa i pokuta. W przypadku podejrzenia o kuszenie i opętanie może być potrzebna posługa egzorcysty, ustanowionego przez Kościół.
Skomentuj artykuł