Adam Szustak OP o 10 cechach niedojrzałego mężczyzny

(fot. Langusta na Palmie / YouTube.com)
Adam Szustak OP

"Coraz częściej doświadczam spotkań ze związkami i małżeństwami, gdzie bardzo często przyczyną katastrofy w relacji, jest niedojrzałość jednej ze stron. Bardzo często jest to właśnie niedojrzałość męska".

* * *

Różne cechy można przypisać psychice Piotrusia Pana: zamiast obowiązku woli zabawę, zamiast podporządkowania się biegnącemu czasowi, żyje w świecie fantazji i obficie korzysta z wolności. Przyszłość nie jest dla niego zadaniem, które trzeba wypełnić po swojemu, pracując "w pocie czoła", ale niepotrzebnym zobowiązaniem. Czas dla niego to bycie "tu i teraz" albo rozległa wieczność, która nie ma początku ani końca. Konsekwencje myśli i działań nie są precyzyjne - można zawsze odłożyć to, co nie jest po mojej myśli lub nie pasuje do moich potrzeb. Można wybrać wisienki z tortu i poprosić jeszcze o chusteczkę do wytarcia rąk. Jeśli popełnia błędy, uważa, że znajdzie się ktoś, kto je naprawi. Przecież nie było to zaplanowane. Tak wyszło, złożyło się. Albo zawinił ktoś inny - matka lub ojciec, starszy brat, dziewczyna, żona, Bóg lub różni bogowie. W przypadku kłopotów Piotruś Pan liczy na wyjście z opresji jak nikt inny, wbrew faktom. Wierzy, że nad nim czuwa dobry duch.

DEON.PL POLECA

Prawa społeczne i prawa fizyczne u Piotrusia Pana reguluje prawo magii. Można sobie coś pomyśleć lub wyobrazić, a to się spełni. Świat magii różni się od świata nadziei i wiary ludzi dorosłych w przyszłość, sens życia czy życie po życiu, w którym działają określone prawa wymierne i niewymierne - ekonomiczne, emocjonalne, moralne. Magia obiecuje natychmiastową regulację najmniejszym kosztem, wystarczy zapragnąć i złożyć zamówienie u Wielkiego Maga. W fazie dziecka to myślenie jest normalne, w roli maga występuje matka i inni opiekunowie.

Dorosłe myślenie uznaje, że życie jest tajemnicą, z którą trzeba sobie radzić na co dzień własnymi siłami. Nic lub prawie nic nie jest za darmo. Trzeba znać konsekwencje naszych czynów, aby nie powielać nieświadomie błędów. Poznajemy nasze możliwości, jak też ograniczenia. Wieczny chłopiec korzysta z lekcji możliwości, ignoruje ograniczenia. Jeśli planuje, kieruje się totalną "psychologią pozytywną", u niego za pozytywne uchodzi to, co jest łatwe, wygodne i przyjemne. Czytaj dalej >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP o 10 cechach niedojrzałego mężczyzny
Komentarze (4)
MM
~Marcin Markiton
25 listopada 2020, 20:10
"Bardzo często jest to właśnie nie dojrzałość męska" - oj stąpasz po cienkiej linii. W internecie jest już mnóstwo na ten temat i dziwnym trafem najczęściej kobieta jest ofiarą a mężczyzna winny. Czekam aż ktoś rzetelnie przyjrzy się jak to wygląda z drugiej strony. Zachęcam do kontaktu. Mam obszerny materiał: w tym tzw. "numer na bitą żonę", spotykanie się z innym facetem i wniosek o stwierdzenie nieważności małżeństwa - bo co wspólnota powie, przemoc... w której dzieci stają się zakładnikami chorej matki, która zrobi wszystko aby zniszczyć relację ojciec - syn. Oj duże tego! Jest wiele osób, które są zapatrzone w Ciebie jak w obrazek - uważaj - to duża odpowiedzialność!
AD
~ada dada
23 listopada 2020, 11:11
To prawda. 99% duchownych tak ma.
BK
~Barbara Konotko
22 listopada 2019, 00:32
Drogi Ojcze... kiedy zgubil ojciec droge do Ojca...? Skad tyle samouwielbienia? Zabladziles... przebudz sie!
MA
~Maria Anna
28 listopada 2019, 19:21
Syndrom Piotrusia Pana to określenie zaczerpnięte z psychologii. Dlaczego rozmowa na temat dojrzałości/niedojrzałości miałaby być jakimkolwiek samouwielbieniem? Bo za dużo profesjonalnego montażu i naturalnego języka? Mówienie o normach i wartościach nie oznacza, że osoba mówiąca je reprezentuje. Warto zawiesić quasi-biblijny ton "zabłądziłeś, przebudź się!" i docenić starania realnej pomocy ludziom, którzy u księży szukają wsparcia w problemach.