"Bóg szczególnie umiłował ten wizerunek Maryi"

(fot. wikipedia.org.pl)
Julia Płaneta

- To nie Myrna leczy, nie oliwa, ale wola Boża i wiara - znana mistyczka mówi o cudach ikony kazańskiej Matki Bożej. W lipcu organizowane są spotkania z nią w Polsce.

Tajemnicze odnalezienie ikony

Powstanie i kult Kazańskiej Ikony Matki Bożej sięga XVI wieku. W 1579 roku, po wielkim pożarze w Kazaniu dziewięcioletniej dziewczynce, Matronie Onuczinej, we śnie ukazała się Matka Boska i wskazała miejsce, gdzie znajduje się jej ikona.

Zgodnie z tymi wskazówkami ikonę znaleziono na popielisku, przykrytą metrową warstwą popiołu i gruzu. W następnych latach w tym miejscu powstał żeński klasztor, w którym pierwszą zakonnicą została ta dziewczynka.

DEON.PL POLECA

Dalsza historia ikony

W 1612 r., w okresie walk Moskwy z Polakami, Kazańska Ikona Matki Bożej przybyła do stolicy wraz z pospolitym ruszeniem z Niżnego Nowogrodu. W niedzielę 22 października z miasta wypędzono oddziały polskie, a żołnierze z cudowną ikoną udali się na Kreml.

W 1633 r. ikonę umieszczono w moskiewskim Soborze Kazańskim. W 1721 roku z polecenia cara Piotra I ikonę tę (lub jej kopię) przeniesiono do Petersburga, gdzie zajęła ostatecznie poczesne miejsce w zbudowanym w 1811 r. Soborze Kazańskim.

Następnie w roku 1904 została skradziona i zaginęła bez wieści. Pojawiła się później na czarnym rynku, gdzie zakupił ją John Haffert, Amerykanin, założyciel Błękitnej Armii Fatimskiej.

Haffert skonstruował w Fatimie kaplicę dla przechowywania kosztownej ikony. Potem zaś ofiarował ją Janowi Pawłowi II, który zwrócił ją prawosławnym. W 2004 roku została przekazana Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej przez wysłannika papieża Jana Pawła II, kardynała Waltera Kaspera. Według niektórych opinii jest to jednak kopia, a nie oryginał.

Ikona Matki Bożej Kazańskiej w Syrii

Ikona jest popularna także w Syrii, m.in. przez współczesną mistyczkę z Damaszku, Myrnę Nazzour.

- Moją misją jest głoszenie Ewangelii. Otrzymałam wezwanie, aby iść na cały świat i głosić Dobrą Nowinę. Rdzeniem tego posłania jest głoszenie wezwania, abyśmy byli jedno - mówiła goszcząca w Mogilnie Myrna Nazzour, współczesna mistyczka.

Opowiadała również o tym, jak zaczęła się jej przygoda z kazańską ikoną.

- Zawsze lubiłam modlitwę, marzyłam o założeniu chrześcijańskiego domu. Ale nie spodziewałam się, że to tak będzie wyglądało. W moim domu była ikona Matki Bożej Kazańskiej, wielkości dłoni. Ten obraz też zaczął wydzielać olej. W tym momencie spontanicznie powiedziałam: Boże, niech się spełni Twoja wola, bo nie wiem, co mam robić. Wtedy usłyszałam Maryję: córko moja, nie bój się, ja jestem z tobą. Otwórz wszystkie drzwi, przed nikim ich nie zamykaj, żeby każdy mógł zobaczyć, i zapal mi świecę. Zapaliłam świecę i symbolicznie otworzyłam drzwi domu. I nasz dom rzeczywiście się otworzył, zamienił się w miejsce modlitwy dla różnych ludzi, choć wciąż w nim mieszkamy - wspominała mistyczka.

Po tym wydarzeniu - jak mówiła dalej - zaczęła się "wędrówka ludów". Przychodzili chrześcijanie i muzułmanie. W 1988 roku po raz pierwszy zjawiła się Maryja.

Jak wyglądała Maryja? Mistyczce trudno to opisać, bo - jak tłumaczyła - to ten rodzaj piękna, którego opisać się nie da.

- Ile razy ktoś mnie o to pyta odpowiadam: Maryja jest podobna do was, ale wy starajcie się być podobni do Niej. Mam tę łaskę, że kiedy patrzę na ludzi, mam poczucie, że Maryja tak patrzy - tak, jak i mnie jest dane spoglądać. Ten, kto otrzymał od Boga taka łaskę miłości, widzi Jego obecność w drugim człowieku - dodała.

- To nie Myrna leczy, nie oliwa, ale wola Boża i wiara - skromnie tłumaczyła.

W lipcu organizowane są spotkania z Myrną w Polsce:

  • Jastrzębia Góra (Parafia św. Ignacego, 14 lipca, godz. 18)
  • Warszawa (Kościół św. Andrzeja Boboli, 15 lipca, godz. 19)

Za ich organizację odpowiada m.in. Zygmunt Kwiatkowski SJ, jezuita który spędził dziesiątki lat w Syrii i zna Myrnę osobiście.

Obejrzyjcie wideo ze spotkania z Myrną w kwietniu 2015 roku:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Bóg szczególnie umiłował ten wizerunek Maryi"
Komentarze (1)
WS
Werset Skryba
12 lipca 2017, 11:55
(BT) Wyjścia 20:4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. (Wyjścia 20:1-7) A Bóg powiedział wszystkie te słowa, mówiąc: 2 „Jam jest Jehowa, twój Bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewolników. 3 Nie wolno ci mieć żadnych innych bogów na przekór mojemu obliczu. 4 „Nie wolno ci robić sobie rzeźbionego wizerunku ani postaci podobnej do czegokolwiek, co jest w niebiosach w górze, lub tego, co jest na ziemi na dole, lub tego, co jest w wodach pod ziemią. 5 Nie wolno ci kłaniać się im ani dać się namówić do służenia im, gdyż ja, Jehowa, twój Bóg, jestem Bogiem wymagającym wyłącznego oddania, zsyłającym karę za przewinienie ojców na synów, na trzecie pokolenie i na czwarte pokolenie, w wypadku tych, którzy mnie nienawidzą, 6 lecz okazującym lojalną życzliwość tysiącznemu pokoleniu w wypadku tych, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. 7 „Nie wolno ci używać imienia Jehowy, twego Boga, w sposób niegodny, bo Jehowa nie pozostawi bez ukarania tego, kto używa jego imienia w sposób niegodny.