Czy kobiety w ciąży obowiązuje post ścisły?

(fot. shutterstock.com)
psd / rozmawiamy.jezuici.pl

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły? Czy stan błogosławiony, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i o to co spożywa, zwalnia ją z tego obowiązku?

Kodeks Prawa Kanonicznego jak również przepisy epikopatu nie wyjaśniają tej sprawy.

Zobacz również: Kogo obowiązuje ścisły post w Środę Popielcową?

DEON.PL POLECA

To zagadnienie rozjaśnia Marek Blaza SJ: Kobietę w ciąży z zasady też obowiązują powyższe przepisy, bo "bycie w ciąży" nie jest chorobą. Jest stanem błogosławionym!

Oczywiście, w tym czasie bycia błogosławioną kobieta winna słuchać się wskazówek lekarza. Jeśli dla słusznej przyczyny lekarz zaleci np. spożycie mięsa w piątek albo zaleci spożywanie większej ilości posiłków w Środę Popielcową albo Wielki Piątek, to trzeba pamiętać, że robi on to ze względu na zdrowie matki i dziecka (ewentualnie dzieci).

Przykaznie V "Nie zabijaj" wyżej stoi niż przykazanie kościelne dotyczące wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych czy zachowywania postu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy kobiety w ciąży obowiązuje post ścisły?
Komentarze (10)
KI
~Kato Is
23 lutego 2024, 14:22
A jakie wyrzeczenia potrafią kobiety podjąć, gdy chcą schudnąć! I tutaj nie ma zmiłuj, bo „co koleżanki powiedzą”, bo „co ludzie powiedzą”… co ksiądz powie, co Bóg powie, to nieważne, a ważne, co powiedzą jakieś obce baby? Jacyś obcy ludzie, którym nie zależy na nas, którzy w ogóle nawet o nas nie dbają?
KI
~Kato Is
23 lutego 2024, 14:16
Z drugiej strony tyle kobiet z ideologii cały rok jest wegetariankami, cały rok! Mało tego, obśmiewają, okazują wyższość lub nawet wyzywają od morderców tych, którzy jedzą mięso… i co z nimi? Nawet gdy są w ciąży, nie rezygnują z diety, wychowują na niej nawet najmniejsze, najmłodsze dzieci…
GW
~Gocha Wójcik
9 kwietnia 2023, 01:08
Ciąża to nie choroba, tak samo jak dzieciństwo i starość. Lecz skoro post ścisły nie obowiązuje dzieci i młodzieży do 18 r.ż. i osób po 60 r.ż., to zupełnie nie rozumiem, dlaczego miałby obowiązywać kobiety spodziewające się dziecka. Mało tego, podczas okresu intensywnego karmienia piersią także nie należy pościć. Organizm kobiety, produkując mleko dla niemowlaka, wykonuje ogromną pracę. Zapotrzebowanie kaloryczne jest wtedy większe niż w ciąży, a samopoczucie na granicy omdlenia z głodu nie przysłuży się dziecku ani nie odda chwały Bogu.
AW
~Agata Wilczyńska
7 kwietnia 2023, 23:09
Kościół, w którym mężczyźni zgodnie ze swoim rozeznaniem rzeczywistości ustanawiają zasady mające obowiązywać wszystkich, niech się skończy w końcu. Ciąża nie jest chorobą, jest stanem, w którym organizm funkcjonuje odmiennie, mdłości, osłabienie, rożnego rodzaju bóle, występują u jednych kobiet codziennie, u innych wcale. To ze Wasze matki były żelaznymi heroskami, nie musi oznaczać, ze wszystkie kobiety musza się zmuszać do tego rodzaju bezrozumnych poświęceń. Niech każdy sam wybierze, taki rodzaj wyrzeczeń, jaki jest do zaakceptowania. I rezygnacja z mięska obecnie to wątpliwe wyrzeczenie.
UZ
~Ula Zając
26 lutego 2020, 08:17
post nie obowiązuje dzieci poniżej 14 roku życia, a więc dziecka w łonie matki też nie obowiązuje post. Kto karmi dziecko w łonie matki ? Wiadomo kto. Tak więc zgodnie z tą logiką kobiety w ciąży nie muszą pościć ale nie ze względu na siebie tylko ze względu na dzidzię w brzuchu. Pozdrawiam :)
M
Marta
2 marca 2017, 15:16
(...) "bycie w ciąży" nie jest chorobą. Jest stanem błogosławionym! Oczywiście - napady głodu, osłabienie, bóle pleców, opuchnięte nogi błogosławieństwo jak nie wiem co...zawsze się zastanawiałam kto wymyślił to określenie. Jestem w 5 miesiącu ciąży (drugiej już) i z całych sił się wczoraj starałam, ale ograniczcenie się do 3 posiłków było dla mnie niewykonalne. Nie mam słabej woli, ale było to dla mnie nie do przejścia.
AZ
Anna Zdziarska
28 lutego 2017, 22:11
Bóg ze swoim miłosierdziem ważniejszy niż prawa ludzkie. Jakie to piękne.
A
Agnieszka
28 lutego 2017, 21:37
Ja przez pierwsze 3 miesiące ciąż moich miałam tak szybko spadający cukier, że mdliło mnie z głodu po dwóch godzinach od każdego posiłku. A po 2,5 h trzęsły mi się ręce. Teraz karmię piersią i też tak miewam, ale nie aż tak - zalerzy co jem (po bułkach drożdżówkach szybko podnosi się cukier i szybko spada i wtedy tak jest - a jak zjem jajo, ser, mięso to tak nie ma). Każda z moich koleżanek przyznaje że głód w tych pierwszych miesiącach ciąży to jest inny głód - nie da się go przegapić ani o nim zapomnieć. Normalnie można się nie zorientować, że się nie jadło, zająć czymś. A w początku ciąży nie można - głód jest główną częścią - po prostu MUSISZ coś zjeść jak jesteś głodna. I sądzę, że Bóg wie, że nas tak stworzył.
28 lutego 2017, 17:43
Skoro w swoim sumieniu katolik może rozpoznać czy cudzołóstwo to zło, czy dobro, to czepainei się o post jest chyba nie na miejscu.
E
Ewa
28 lutego 2017, 17:01
Ten kto mówi, że ciąża to nie choroba, albo nigdy w ciąży nie był, albo dobrze ją przeszedł, bo i tak się zdarza, ja w ciąży, przez ostatnie 3 miesiące nie umiałam przejśc pięciu metrów, a na pierwsze piętro wchodziłam przez 15 minut. Jak spadał mi cukier nie wstawałam w ogóle, a mdłości jak się nie zje śniadania to przecież nie zagrożenie czyjegokolwiek życia. Każdy chyba w swoim sumieniu wie, czy powinien przestrzegać postu w danym momencie życia czy nie, albo czy nie może poświęcić się w inny sposób.