Jak co roku wszystkie duszpasterstwa akademickie zgromadzą się, by wspólnie modląc się przejść ulicami Krakowa.
Członkowie krakowskich duszpasterstw akademickich, studenci i mieszkańcy Krakowa przejdą ulicami miasta do kościoła na Skałce, modląc się i śpiewając.
"Kościół nie przepowiada krzyża bez orędzia o zmartwychwstaniu. Potrzebna nam jest świadomość, zwłaszcza w kontekście jutrzejszej uroczystości św. Stanisława, że męczennik to nie tylko człowiek śmierci, ale przede wszystkim człowiek zmartwychwstania" - powiedział KAI biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, Grzegorz Ryś. Podkreślił, że nabożeństwo Drogi Światła jest radosną formą przeżywania i refleksji nad zmartwychwstaniem Chrystusa.
- Niech o chwale Boga opowiedzą nasze śpiewy, gitary, bębny, dym kadzideł i ogień. Procesja to świetna okazja do świadczenia o naszej wierze - piszą studenci z dominikańskiego duszpasterstwa "Beczka" na stronie wydarzenia na Facebooku.
Zobacz film promujący zeszłoroczne wydarzenie
"Droga Światła" pozwala towarzyszyć Jezusowi w radości, jaka nastąpiła zaraz po mrokach śmierci i grobu. - Tak jak jest XIV stacji Drogi Krzyżowej, tak w "Drodze Światła" proponuje się również XIV stacji wielkanocnych, opartych na tekście Pisma Świętego. To niezbyt popularne w Polsce nabożeństwo nie jest jednak wbrew pozorom zupełnie nowe - mówi Biskup Grzegorz Ryś.
Biskup Ryś: - Rozpoczynamy zwykle z kilkudziesięcioma osobami, ale jak dochodzimy do Skałki, jest już spory tłum (lepiej powiedzieć: wspólnota!), idący za krzyżem przewiązanym stułą koloru czerwonego - symbolem zmartwychwstania, a nie tylko męki Jezusowej.
Droga Światła (Via Lucis) to nabożeństwo wielkanocne, wzorowane na Drodze Krzyżowej (Via Crucis). Polega ono na przeżywaniu spotkań Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami aż do momentu zesłania Ducha Świętego. Autorem schematu nabożeństwa jest św. Jan Paweł II.
Dołącz do wydarzenia (kliknij w baner poniżej)
Skomentuj artykuł