Przewodnik po Mszy świętej dla bystrzaków. Część 2: liturgia eucharystyczna i obrzędy końcowe

(fot. shutterstock.com)
Will Wright

Choć każdej niedzieli bierzesz udział we Mszy świętej, to być może nie wiedziałeś, jakie bogactwo kryje się każdym jej momencie. Dzisiaj kolejna część naszego przewodnika po Mszy świętej.

Liturgia Eucharystii

Liturgia Eucharystii jest niewyczerpanym skarbem tajemnicy, piękna i prawdy. Oferowane są dary zwykłego chleba i wina. Ołtarz jest przygotowany, dary są błogosławione, a kapłan wychwala Boga. Po modlitwie o ofiarę następuje serce liturgii: Modlitwa Eucharystyczna.

Podczas modlitwy Eucharystycznej, Chrystus aktywnie i osobiście kieruje Kościołem, Jego Ciałem poprzez działanie kapłana. Kapłan, działający w Jego osobie, gromadzi dary na ołtarzu, jak również nas samych i dołącza je do doskonałej ofiary.

DEON.PL POLECA

10 niesamowitych rzeczy, które daje Eucharystia >>

Modlitwa Eucharystyczna jest bogata i głęboka, a nasza rola w niej jest jasna. Jesteśmy wezwani by ofiarować samych siebie Ojcu w Jezusie Chrystusie przez Ducha Świętego. Mimo iż nie jesteśmy doskonali, nasze ofiary stają się doskonałymi przez Jezusa. Jeśli świadomie wchodzimy w Święte Tajemnice i w pełni, świadomie i aktywnie uczestniczymy w Eucharystii, pozwalamy Chrystusowi przemienić nas, całe nasze życie. Jeśli zwykły chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Jezusa, wyobraźcie sobie, co dzieje się z naszymi ofiarami podczas mszy. Mamy możliwość ofiarowania naszych radości, smutków, życzeń, marzeń, rozczarowań do miłości Jezusa.

Po Modlitwie eucharystycznej następuje Komunia Święta. Ten moment doprowadza wiernych na ucztę eucharystyczną. Zaczynamy od recytowania modlitwy, której nauczał nas Jezus, Modlitwy Pańskiej. W niej przystępujemy do całego Kościoła powszechnego modląc się o nasze potrzeby, o miłosierdzie Ojca, o przewodnictwo w niebie i uwolnienie od zła. Następnie pokój Chrystusa rozciąga się na nas od kapłana, a my udzielamy pokoju tym, którzy są wokół nas, w Jego imieniu.

Następnie, podczas łamania chleba, wołamy, że Jezus jest Barankiem Bożym, który gładzi grzechy świata i prosimy Go, aby dał nam pokój. Kapłan łamie Hostię, która jest Ciałem Jezusa, aby pokazać, że Jezus jest obecny dla wszystkich. Przypomina to Ostatnią Wieczerzę, kiedy Jezus przełamał chleb, zanim podał go swoim uczniom.

Przed przyjęciem Komunii Świętej, wszyscy gromadzimy się, aby przyznać, że jesteśmy niegodni tak wspaniałego daru. Następnie ci, którzy mogą, przystępują do Komunii Świętej. Ten rytuał Komunii kończy się Modlitwą po Komunii, która prosi Boga, aby korzyści płynące z Eucharystii mogły pozostać aktywne w naszym codziennym życiu.

Obrzędy końcowe

Właśnie wzięliśmy udział w Liturgii Eucharystii, w której Jezus Chrystus stał się fizycznie, zasadniczo, prawdziwie obecny. Właśnie otrzymawszy Go w postaci Ciała, Krwi, Duszy i Boskości w Eucharystii, wierni stają się żyjącym tabernakulum. Słowo "Eucharystia" oznacza w rzeczywistości dziękczynienie po grecku i właśnie to czynimy podczas obrzędów końcowych.

Z głębokiej wdzięczności za to, co uczynił nasz dobry Bóg, spędzamy trochę czasu w milczeniu po Eucharystii, zastanawiając się nad nią samą. Następnie kapłan błogosławi zgromadzonych ludzi a ono ma ogromną moc. Kapłan, działając w osobie Chrystusa Głowy, błogosławi lud. Innymi słowy, to sam Chrystus błogosławi nas na końcu mszy. Podczas mszy, gdzie jest kapłan, jest też i Chrystus.

Prosta modlitwa przed każdą Mszą Świętą >>

Kapłan, działając w osobie Chrystusa, błogosławi zgromadzonym mocą i mocą Trójcy Przenajświętszej: "Niech Wszechmogący Bóg was błogosławi, W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego." Dokonując znaku Krzyżując się i wzywając Trójcę, kapłan pieczętuje nas Bożą obecnością. Zostaliśmy okazani miłosierdziu w obrzędach wstępnych i wielbiliśmy Boga. Zostaliśmy nakarmieni Jego Słowem w Liturgii Słowa. Otrzymaliśmy samego Jezusa Chrystusa w Najświętszej Eucharystii w liturgii Eucharystii. Ten jeden akt kultu rozpoczął się od znaku krzyża i kończy się znakiem krzyża.

Pierwsza część przewodnika >>

Tłumaczenie: Klaudia Królikowska

Tekst pierwotnie ukazał się na stronie Catholic Link

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodnik po Mszy świętej dla bystrzaków. Część 2: liturgia eucharystyczna i obrzędy końcowe
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.