Pusta modlitwa. Kiedy uważasz swoją modlitwę za najgorszą, wydarza się jedna rzecz

Fot. Depositphotos.com
Joyce Rupp OSM

Są takie sytuacje, kiedy jesteśmy zbyt słabi i pełni bólu, by wołać do Boga. Są dni, a nawet dłuższe okresy, kiedy doświadczenie modlitwy okazuje się w większości żałosne, straszne i niepożądane. Czy nasza modlitwa jest wtedy pusta?

Temat modlitwy w trudnych sytuacjach i zniechęcenia, które często ogarnia nas, gdy nie potrafimy modlić się tak, jak sami tego od siebie oczekujemy, porusza w swojej książce "Modlitwa osobista" s. Joyce Rupp OSM.

Czasem nasza relacja z Bogiem wydaje się być jałową pustynią

Kiedy modlimy się życiem, obejmujemy części, które wolelibyśmy, by nie istniały. Nikt z nas nie chce doświadczać bólu, lecz nie zawsze potrafimy go uniknąć. Skoro każde doświadczenie życia dotyka naszej więzi z Bogiem, nie powinno nas trwożyć, kiedy pojawia się w niej smutek. Na przeżywanie przez nas modlitwy oddziałuje nasze ciało, umysł i duch.

Jeśli zmagamy się z niedolami czy nieszczęściami jakiegokolwiek typu, możemy się spodziewać, że wpłynie to niekorzystnie na nasze doświadczenie modlitwy. Nikt nie chce czuć się pusty i bez życia, kiedy się modli, ale czasem nasza relacja z Bogiem wydaje się być jałową pustynią. Są dni, a nawet dłuższe okresy, kiedy doświadczenie modlitwy okazuje się w większości żałosne, straszne i niepożądane.

DEON.PL POLECA

Jak się modlić w gniewie i żalu?

Ann Weems napisała Psalms of Lament, kiedy przeżywała żałobę po synu Toddzie, który popełnił samobójstwo. Podobnie jak w Psalmach hebrajskich wołała we wściekłości i udręce, lamentując nad niesprawiedliwością i poczuciem straty. Weszła w swój smutek i przeniosła poczucie pustki ze swego serca do modlitwy. Nie zaprzeczała swemu gniewowi, strapieniu i bólowi serca, ani nie usiłowała przykryć bólu fałszywymi uczuciami pobożności. Zrobiła natomiast to, co wielu przed nią w Piśmie Świętym - wypowiedziała swój ból i zaufała, że Bóg przyjmie jej zawodzenie z największą czułością. Zachęca też każdego, kto odczuwa ogrom straty, by zbliżyć się do Tego, który jest pełen miłosierdzia i "w głośnym jęku wykrzyczeć ból, który trawi nasze dusze".

Ponure czasy rzucają nam wyzwanie, by nadal mieć wiarę, iż Bóg będzie prowadzić nas przez niedolę obecnej sytuacji, że niezależnie od okoliczności, nie zrezygnujemy z Boga. Macrina Wiederkehr odwołuje się do tego zaufania w modlitwie w A Tree Full of Angels:
"Ty, który podtrzymujesz życie... pozwól mi ufać także w ciemności mej własnej wiary, której energii dodaje moja miłość. Nawet gdyby moje oczekiwanie w ciemności miało być jedyną prawdą, jakiej kiedykolwiek posmakuję, i tak będę wierzyć... Oświecenie, które umożliwia mi mówienie, znajduję w czekaniu na Ciebie, mój Boże. Moje łzy i miłość przynaglają mnie, bym czekała pośród najciemniejszych nocy. Więc czekam i nigdy nie będę bez Ciebie."

Gdy nie możesz się modlić, poproś kogoś, by modlił się w twoim imieniu

Są takie okresy i sytuacje, kiedy jesteśmy zbyt słabi i pełni bólu, by wołać do Boga. Jest tak szczególnie w sytuacji, gdy ból fizyczny pochłania każdą chwilę i nie potrafimy zebrać siły mentalnej czy emocjonalnej, żeby skupić się na czymkolwiek. Kiedy tak się dzieje, inni mogą się modlić w naszym imieniu. Przypominam sobie odwiedziny u starszej siostry z mojego zgromadzenia, kiedy leżała w szpitalu. Była śmiertelnie chora, z trudem mówiła i poruszała się. Gdy usiadłam przy niej, wyszeptała mi swoje zmartwienie. Wcześniej odwiedził ją pewien kapłan - wyraziła troskę o to, że nie jest w stanie się modlić, ale on nalegał: "Ty też możesz się modlić".

Nie wiem, co miał na myśli, lecz uwaga ta napełniła siostrę E. dręczącym poczuciem winy. Zapewniłam ją, że to naturalne, iż nie jest w stanie o niczym myśleć i nawet nie ma siły, by odmówić znaną na pamięć modlitwę czy różaniec. Zasugerowałam, iż jej modlitwą może być poddanie się niesionemu przez nią krzyżowi choroby oraz zaufanie, że Bóg zna jej sytuację i pragnienie jej serca. Obiecałam, że my, które ją kochamy, będziemy się modlić zamiast niej. Ta obietnica przyniosła jej uspokojenie.

Gdy uważasz swoją modlitwę za najgorszą, wydarza się jedna rzecz

Są dni, a nawet dłuższe okresy, kiedy doświadczenie modlitwy okazuje się w większości żałosne, straszne i niepożądane. Thomas Merton dokonał pewnego wnikliwego spostrzeżenia, że kiedy uważamy swoją modlitwę za najgorszą, może ona faktycznie okazać się najlepsza, bowiem gdy znajdujemy się w opłakanym stanie, nie potrafimy być swoim własnym "bogiem". Nie ulegamy już złudzeniu, że to my wszystkim sterujemy. Kiedy przygniata nas ból, możemy jedynie rzucić się w ramiona Boga, ufając, iż otrzymamy miłosierdzie i siłę, by trwać. Oblężeni przez pustkę i posuchę, zamiast uciekać od tego, co boli i powoduje kłopot, mądrze zrobimy, idąc wraz ze swoją niedolą wprost w objęcia Świętego.

---

[Tekst rozważania pochodzi z książki "Modlitwa osobista" s. Joyce Rupp OSM, Wydawnictwo WAM 2009 ]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pusta modlitwa. Kiedy uważasz swoją modlitwę za najgorszą, wydarza się jedna rzecz
Komentarze (4)
L
Leszek
8 maja 2016, 01:18
Dz10, 13-16?
AB
Adam Bhakta
30 stycznia 2016, 13:55
Dla uzyźnienia gleby modlitwy proponuję przede wszystkim ograniczyć przemoc, choćby pośrednią, w życiu, tj. zastosować wegetarianizm, pożywienie wolne od krwi, od zabijania innych żywych istot, a tak naprawdę to jeszcze przed spożyciem, to wolne od śmierci pożywienie, należy ofiarować Bogu, i tylko spożywać takie pożywienie, wolne od cierpienia i smierci, i ofiarowane wcześniej Bogu, a także żadnych używek, narkotyków, alkoholu, nikotyny, a jak można to nawet i życie bez teiny oraz kofeiny, żadnego hazardu, w tym ryzykowne inwestycje czy zajęcia, hobby, czy sport, silnie wzbudzajace wewnętrzny norkotyk, adrealinę, oraz stosować wstrzemięźliwość seksulaną, dla której niebywałe efekty przynosi hatta-joga (pożądanie dosłownie potrafi się "rozpłynąć" po ciele wprowadzając w taki błogostan relaksacyjny - następuje transformacja energi nizszej, seksulanej, na wyższą, uniwersalną, co daje jakby paliwo do tego co akurat nam bardziej potrzeba, modlitwy, nauki, posługi i pracy). To pomaga, taka czysta podstawa do tej głębszej praktyki, modlitwy. Bardzo wiele aktów względnie społecznie przyzwolonych i wrosłych w nasze codzienne życie to tak naprawdę ciężkie kule o nogi w drodze do Boga.
TB
~Tadeusz Borkowski
18 stycznia 2023, 12:15
Skąd wiesz Adamie,że niektóre rośliny nie czują, nie są unerwione? Pewności nie ma.Jeszcze stosunkowo niedawno uważano, że zwierzęta nie myślą , nie mają psychiki. Badania naukowe pokazują, że np: niektóre rośliny lepiej rosną przy muzyce. Bóg polecił Żydom czynić ofiary z zabitych owiec. Czy wobec tego Bóg był okrutny i wrogiem swojego stworzenia? Czy warzywa, rośliny nie są żywymi istotami? Gąsienica, czy mrówka jest istotą żywą a ratujące życie zioła nie? Co decyduje o tym , że coś ma prawa istoty żywej a coś nie?
AS
Andrzej Szumski
27 października 2015, 14:20
Szczera modlitwa wypowiedziana własnymi słowami no i przebaczenie wszystkim.