Bóg niczego od nas nie żąda - Mt 17, 22-27

(fot. Pics by Mike / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
Mieczysław Łusiak SJ

Gdy Jezus przebywał w Galilei z uczniami, rzekł do nich: "Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Oni zabiją Go, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie". I bardzo się zasmucili.

Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy dwudrachmy z zapytaniem: "Wasz nauczyciel nie płaci dwudrachmy?" Odpowiedział: "Owszem".

DEON.PL POLECA


Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: "Szymonie, jak ci się zdaje? Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?" Powiedział: "Od obcych".

Jezus mu rzekł: "A zatem synowie są wolni. Żebyśmy jednak nie dali powodu do zgorszenia, idź nad jezioro i zarzuć wędkę. Weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz, i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie".

Komentarz do Ewangelii:

Dwudrachma to był obowiązkowy podatek na świątynię, czyli tak jakby podatek pobierany przez kapłanów w imieniu Pana Boga. Jezus jednoznacznie sprzeciwia się takiemu podatkowi. Bóg prawdziwy nie nakłada bowiem na człowieka żadnych obowiązkowych opłat czy ofiar. To byłby jakiś absurd. Jesteśmy przecież Jego dziećmi i Jezus przyszedł nam to przypomnieć.

Nawet jeśli my wyrzekliśmy się Bożego dziecięctwa, to jednak Bóg nie wyrzekł się nas i niczego od nas nie żąda jak od obcych. Wszystko co Mu dajemy, winno być całkowicie dobrowolnym darem. I na pewno Bóg kocha nas niezależnie od tego, czy coś Mu dajemy czy nie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bóg niczego od nas nie żąda - Mt 17, 22-27
Komentarze (5)
T
tak
12 sierpnia 2013, 21:50
aka, a czym jest odpis od podatku na Kościół. Teraz niezależnie od aktywności księży i ich oceny przez wiernych Kościół będzie dostawał pieniądze.
A
aka
12 sierpnia 2013, 12:59
A jest jakis podatek na kościół?
T
tak
12 sierpnia 2013, 10:28
Jak w świetle tego co napisane wygląda podatek na Kościół w Polsce?
W
wierny
12 sierpnia 2013, 10:24
@KRis. Otóż niepłacenie słusznego podatku tj. sprawiedliwego jest grzechem. Zatem państwo powinno skupiać się na etycznych wymiarach systemu podatkowego tak jak na jego technicznym aspekcie.
K
KRis
12 sierpnia 2013, 08:48
Nie płacenie podatku nie jest grzechem ale zgorszenie tym czynem wywołane ma duzo większe konsekwencje niż brak dwudrachmy w koszyku.