Dobro powinno być ukarane - Mt 6, 1-6. 16-18

Mieczysław Łusiak SJ

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.

Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

DEON.PL POLECA


Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie".

Rozważanie do Ewangelii

Pewien nieżyjący już jezuita – ojciec Stefan Majkowski – mawiał, że każde dobro przez nas uczynione musi być ukarane. Brutalne jest to stwierdzenie, ale jest ono po myśli dzisiejszej Ewangelii. I przystaje do rzeczywistości – często zamiast wdzięczności spotyka nas obojętność, albo wręcz wrogość. Czy należy z tego powodu rozpaczać? Okazuje się, że nie. Nienagrodzone przez ludzi wyświadczone im dobro ma dużo większą wartość niż nagrodzone. Dopiero tak bowiem ma szanse narodzić się prawdziwa, bezinteresowna Miłość.

Już dziś Pan Jezus uświadamia nam, że rozpoczynający się Wielki Post ma służyć przede wszystkim właśnie temu: intensywniejszemu niż dotąd uczeniu się czystej Miłości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dobro powinno być ukarane - Mt 6, 1-6. 16-18
Komentarze (2)
M
Mariusz
17 lutego 2010, 20:15
"Dobro powinno być ukarane" jednak nie w dosłownym tych słów znaczeniu. Raczej chodzi o wyrzeczenia. Aby czynić dobro, należy się w dzisiejszym świecie wyrzec czegoś najcenniejszego (przynajmniej dla większości ludzi), mianowicie części własnego czasu. Jednak tak jak przy czystej Miłości, osoby są gotowe na wiele wyrzeczeń w jej imię. Tak w ramach czynienia dobra musimy się wyrzekać np. własnego czasu, który moglibyśmy pełniej wykorzystać na spełnianie własnych pragnień.  Niemniej trzeba pamiętać, że już dużym osiągnięciem jest takie postępowanie każdego dnia i spełnianiu własnych pragnień, które nie koliduje i nie szkodzi innym osobom w naszym bliskim jak i dalszym otoczeniu.  Kiedy dzień jest zły, zmień go w czas dobry. Pokaż moc swojego uczynku, czyniąc dobro nie dla odpoczynku, a dla kreowania świata, bogatego w dobroć na lata.
Alicja Snaczke
17 lutego 2010, 13:21
"Dobro powinno być ukarane" - to interesujące, ale i prawdziwe. czynić dobro jest powinnością chrześcijanina, a mimo to oczekuje się, by chociaż było zauważone. W "uczeniu się czystej Miłośći" jest też pierwiastek wdzięczności. Dziękujemy Bogu, że przez nas to dobro czyni. Radość bierze się z ofiarowania.