Rozważania na temat Słowa – Łk 17, 26-37

Mieczysław Łusiak SJ

Łk 17, 26-37

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich.

Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki i wygubił wszystkich: tak samo będzie w dniu, kiedy Syn Człowieczy się objawi.

W owym dniu kto będzie na dachu, a jego rzeczy w mieszkaniu, niech nie schodzi, by je zabrać; a kto na polu, niech również nie wraca do siebie. Przypomnijcie sobie żonę Lota. Kto będzie się starał zachować swoje życie, straci je; a kto je straci, zachowa je.

DEON.PL POLECA

Powiadam wam: Tej nocy dwóch będzie na jednym posłaniu: jeden będzie wzięty, a drugi zostawiony. Dwie będą mleć razem: jedna będzie wzięta, a druga zostawiona". Pytali Go: "Gdzie, Panie?" On im odpowiedział: "Gdzie jest padlina, tam się zgromadzą i sępy".

Rozważanie do Ewangelii

Należy dbać o swoje życie na tym świecie, ale nie należy dążyć do zachowania go za wszelką cenę. „Do większych rzeczy jestem stworzony” – mawiał św. Stanisław Kostka. Kto nie wypuści z ręki czegoś, co ma małą wartość, ten nie weźmie tego, co jest dużo cenniejsze. Czasem warto jest mieć puste, czyli wolne ręce. Na pewno warto, gdy staje przed nami Bóg ze swymi darami. Bóg chce nam dać wszystko, dlatego nie warto trzymać się kurczowo tego, co jest właściwie „padliną”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważania na temat Słowa – Łk 17, 26-37
Komentarze (4)
R
r.kożuchowski
13 listopada 2009, 17:06
Nie mam tego w przypisach swej Biblii z Pallottinum, za wyjaśnienie dziękuję panie Jurku. Rzeczywiście tak mozna to rozumieć, tylko wydźwięk tych słów " sęp" i "padlina" toszkę jest negatywny. Ale jak tak Kościól naucza to tam ma być.
Jurek
13 listopada 2009, 16:44
Chyba za daleko poszły te rozważania o sepach:). Chrystus posługuje się po prostu przysłowiem: „Gdzie jest padlina, tam zgromadzą się i sępy.” Jak sępy gromadnie zlatują się gdzie jest padlina, tak wybrani zbiorą się w jednej chwili wokół Chrystusa. Jest to zresztą przypis do tego wersetu. Żyjemy jakby nie patrząc w czasach ostatecznych. Można więc rozumieć ten tekst jako zachętę do życia sprawami Bożymi.
R
r.kożuchowski
13 listopada 2009, 16:22
Szanowny panie Zygmuncie, „wzięty” oznacza naturalnie „wzięty do Nieba”. Ponadto. „Gdzie jest padlina, tam zgromadzą się i sępy.” Bóg nie stwarza żadnej rzeczy nieczystych, stąd „sęp”z Kpł 11:13-47 jest symbolem. sęp czarny-sęp karmi się padliną, czyli śmiercią, czyli grzechem, poza tym nioska składa tylko jedno jajko,( http://www.zwierzeta.terramail.pl/zwierzeta/5_3.htm) Padlina to obrzydliwa nieczystość, czyli symbol obrzydliwego grzechu. Sępy symbolizują „demony,” które karmią się grzechem, stąd nie ma w nich życia, one tylko istnieją Natomiast w Ewangelii Mateusza rozdziału 24 chodzi też o czas ponownego przyjścia Syna Człowieczego, stąd zdanie zawierające słowo „sęp” może wskazywać na czas regulacji poczęć ludzkiej populacji przez ludzi. Być może to za daleko idące skojarzenie, niemniej czy nie prawdziwe? Akt seksualny powinien między innymi służyć poczęciu nowego życia. A co ludzie tego czasu czynią? Antykoncepcja, aborcja, in vitro . Obrzydliwość. Ale najważniejszym jest: „ Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie.” (Mt 24,44) I należy gromadzić sobie pierwej skarby w Niebie i sercem dążyć do Nieba. Bo wolną wolą człek może Niebo odrzucić, choć wszystko, co materialne, to padlina wobec Nieba. W artykule jest zwięzła i właściwa interpretacja. Ale wszystkim się nie dogodzi.
13 listopada 2009, 13:34
“Jeden bedzie wziety , a drugi zostawiony”. Jak to rozumiec ? “Wziecie” jest wyroznieniem czy potepieniem ? Powolanie sie na przyklad Noego , ktory zostal w pewnym sensie “wziety” do arki sugerowalaby raczej wyroznienie , ale czy “sepy gromadzace sie tam gdzie jest padlina” nie sugeruja raczej czegos odwrotnego ? Sadze jednak , ze chodzi o te dwie rzeczywistosci lacznie , jak chce tego logika paschalna.