Skąd czerpiemy treści wyznawanej wiary?

(fot. Lawrence OP/flickr.com)
Katechizm Kościoła Katolickiego

Kościół naucza, że Bóg objawił ludziom swą tajemnicę i swoje wobec nich zamiary. Na jakiej podstawie możemy być pewni, że Objawienie to jest prawdziwe? Jaką mamy pewność, iż poprawnie rozumiemy Boże objawienie?

Odpowiedź chrześcijańska: treść wiary

Na pytania o właściwe rozumienie Bożego objawienia Kościół wyjaśnia, że Stwórca natchnął wielu autorów do spisania swego przesłania, dzięki czemu powstała święta księga Pisma Świętego, czczona jako pokarm słowa Bożego. Wszystkie księgi Starego i Nowego Testamentu, które Kościół uznał za natchnione przez Boga i włączył do kanonu Pisma Świętego (46 ksiąg Starego Testamentu oraz 27 ksiąg Nowego Testamentu), zostały spisane przez ludzi, których Bóg wybrał, oni zaś - za natchnieniem Ducha - użyli własnych zdolności i sił, i jako prawdziwi autorzy przekazali na piśmie to wszystko, co Bóg chciał.

Pomimo różnorodności poruszanych w Biblii spraw dla wierzących jest ona zawsze świadectwem działania Bożego Ducha, który wszystkich ludzi doprowadza do pełnej prawdy w Jezusie Chrystusie. Stąd czytając księgi biblijne i uznając ich różnorodność, odmienne konteksty i formy, należy pamiętać, aby czytać je w tym samym duchu, jaki inspirował ich autorów, a przede wszystkim traktować je jako całość i jedność .

    (Czytaj więcej w: "Taka jest wiara Kościoła", s. 20-22)

  • KKK 104 W Piśmie świętym Kościół nieustannie znajduje swój pokarm i swoją moc, ponieważ przyjmuje w nim nie tylko słowo ludzkie, ale to, czym jest ono rzeczywiście: Słowo Boże. W księgach świętych Ojciec, który jest w niebie, spotyka się miłościwie ze swymi dziećmi i prowadzi z nimi rozmowę.
  • KKK 105 Bóg jest Autorem Pisma świętego. "Prawdy przez Boga objawione, które są zawarte i wyrażone w Piśmie świętym, spisane zostały pod natchnieniem Ducha Świętego. Święta Matka Kościół uważa, na podstawie wiary apostolskiej, księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości, ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne, dlatego że, spisane pod natchnieniem Ducha Świętego, Boga mają za Autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane.
  • KKK 106 Bóg natchnął ludzkich autorów ksiąg świętych. Do sporządzenia ksiąg świętych Bóg wybrał ludzi, którymi posłużył się jako używającymi swoich zdolności i sił, by dzięki Jego działaniu w nich i przez nich oni sami jako prawdziwi autorzy przekazali na piśmie to wszystko, i tylko to, czego On chciał.
  • KKK 107 Księgi natchnione nauczają prawdy. Ponieważ wszystko, co twierdzą autorzy natchnieni, czyli hagiografowie, powinno być uważane za stwierdzone przez Ducha Świętego, należy zatem uznawać, że księgi biblijne w sposób pewny, wiernie i bez błędu uczą prawdy, jaka z woli Bożej miała być przez Pismo święte utrwalona dla naszego zbawienia.
  • KKK 108 Wiara chrześcijańska nie jest jednak "religią Księgi". Chrześcijaństwo jest religią "Słowa Bożego, nie słowa spisanego i milczącego, ale Słowa Wcielonego i żywego [Jezusa Chrystusa]. Aby słowa Pisma świętego nie pozostawały martwą literą, trzeba, by Chrystus, wieczne Słowo Boga żywego, przez Ducha Świętego oświecił nasze umysły, abyśmy rozumieli Pisma (Łk 24, 45).
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Skąd czerpiemy treści wyznawanej wiary?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.