Najzabawniejszy Katechizm od czasów Trydentu

KAI / Przemysław Radzyński / pz

Tak o projekcie 3MC mówią jego autorzy. Chodzi o serię krótkich animowanych filmów, wyjaśniających prawdy wiary.

3MC to skrót od "3 Minute Catechism" (trzyminutowy katechizm) i odpowiedź twórców na wezwanie Benedykta XVI, aby w trwającym właśnie Roku Wiary odnowić naszą wiarę w Chrystusa. 3MC doczekał się właśnie polskiej wersji. Pomysłodawcą, autorem scenariusza i realizatorem całego zamysłu jest ks. dr Johannes Maria Schwarz, austriacki wikary i katecheta.

"Celem 3MC jest zaprezentowanie treści katechizmowych w prosty i przystępny sposób tak, aby odbiorcy mogli na nowo odkryć ich głębię. Jego atutem są niebanalne, konkretne przykłady. To dzięki nim często trudny, teologiczny język staje się bardziej zrozumiały dla człowieka, który na co dzień nie ma wiele wspólnego z filozofią czy teologią" - mówi Jacek Kowalski, szef projektu 3MC w Polsce.

Projekt składa się z serii 72 filmów animowanych, wyjaśniających wiarę Kościoła Katolickiego, przedstawionych zgodnie ze strukturą wyznaczoną przez Credo. Poruszają one zagadnienia wszystkich czterech części katechizmu.

Epizody 3MC podzielone są na 9 kategorii: Podstawy (człowiek), Objawienie, Bóg, Stworzenie, Zbawienie, Uświęcenie, Wspólnota Świętych (Kościół), Rzeczy Ostateczne i Życie w Wierze. Większość klipów trwa od 3 do 4 minut. Odcinki są zróżnicowane pod względem stopnia trudności poruszanych zagadnień, dzięki czemu seria ta jest odpowiednia dla osób już od 12 roku życia.

"Formuła trzyminutowych odcinków wymusza pewne uproszczenia, ale myślę, że udało nam się uniknąć banalizacji treści" - ocenia Kowalski. "Przygotowany materiał z pewnością zainteresuje tak młodych, jak i starszych, którzy pragną lepiej zrozumieć swoją wiarę. Mamy nadzieję, że zetknięcie się z nim zmotywuje do dalszych poszukiwań, a także wzbudzi chęć dzielenia się wiarą z innymi" - dodaje szef projektu.

Autorzy 3MC przekonują, że pracują pro bono, a cena płyt DVD z kompletem filmów pokrywa koszty produkcji. "Cały nasz wysiłek zmierza ku temu, aby jak największa liczba wiernych mogła pogłębić swoją wiarę i dzielić się nią z innymi. Dlatego też zestaw DVD jest doskonałym prezentem dla rodziny i przyjaciół, grup młodzieżowych, bierzmowanych, studentów, a także dla wszystkich parafian" - zapewniają odpowiedzialni z 3MC. Więcej informacji oraz możliwość zamówień pod adresem: www.3mc.me

Pomysł na serię zrodził się jesienią 2011 r. i rozwijał się w ciągu następnych 16 miesięcy. Autorem ręcznie rysowanych animacji, składających się w sumie na 268 minut projekcji, jest grecki artysta Christos Papandreopoulos. Pierwowzór 3MC powstał w języku niemieckim. Oryginalny skrypt uzyskał oficjalną zgodę na publikację od biskupa Archidiecezji Vaduz Markusa Walsera, a jego tłumaczenie na język polski posiada imprimatur bp. Grzegorza Rysia.

Oprócz niemieckiej i polskiej wersji językowej powstały już angielska i hiszpańska, a prace trwają nad włoską, francuską, portugalską, chińską, rosyjską, czeską, chorwacką i arabską.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza i realizatorem 3MC jest ks. dr Johannes Maria Schwarz, austriacki wikary i katecheta. "Ks. Schwarz od kilku lat zajmuje się specyficzną "promocją" wiary i samego Kościoła katolickiego za pośrednictwem nowych mediów. W Roku Wiary postanowił przybliżyć nam nauczanie zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego" - mówi szef projektu 3MC w Polsce.

Ks. Schwarz jest prezesem założonej w 2008 r. w Lichtensteinie organizacji Kathmedia. Jej celem jest tworzenie oraz promowanie katolickich projektów medialnych. Główny nacisk kładzie się na wysokiej jakości zawartość treści katolickich, które mają służyć pomocą w pracy duszpasterskiej tak duchownym, jak i świeckim.

DEON.pl jest patronem medialnym projektu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Najzabawniejszy Katechizm od czasów Trydentu
Komentarze (2)
jazmig jazmig
11 maja 2013, 11:45
Dlaczego"najzabawniejszy od czasów Trydentu"? ... Przed Trydentem zapewne były zabawniejsze
O
Owca
11 maja 2013, 11:30
Dlaczego"najzabawniejszy od czasów Trydentu"?