"Przyjedź mamo na przysięgę". Wyjątkowe święto w Watykanie [FOTOREPORTAŻ]
Najmniejsza armia świata, gotowa by oddać swe życie za papieża, ma dziś swoje święto.
Święto Gwardii upamiętnia wydarzenia z 6 maja 1527 roku, gdy podczas najazdu na Rzym i Watykan armii najemników cesarza Karola V, 147 z 189 członków przybocznej straży papieża poległo w obronie Klemensa VII, który zdołał ujść z życiem i znaleźć schronienie w pobliskim Zamku świętego Anioła.
Jedyna taka gwardia na świecie. Poznaj jej historię >>
"Wspomnienie tego bohaterskiego czynu jest stałym zaproszeniem do realizowania wartości charakteryzujących Gwardię: trwać w przyjaźni z Jezusem i w miłości do Kościoła; być gorliwym i radosnym w wielkich i w małych oraz pokornych codziennych zadaniach" - mówił rok temu papież Franciszek przyjmując na audiencji rodziny i gwardzistów.
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
Podkreślił, że służbę gwardzistów musi wyróżniać "odwaga i cierpliwość, hojność i solidarność ze wszystkimi".
(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
Podczas święta nowi rekruci składają przysięgę. Na zdjęciu sceny z "szatni", czyli zbrojowni w koszarach Gwardii, gdzie przebierają się w zbroje.
(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
Zbroja gwardzisty to prawdziwe dzieło sztuki. Nowe uzbrojenie pochodzi z ostatniego zamówienia, które Watykan złożył jeszcze w 2009 roku. Kowale odpowiedzialni za zlecenie wykuwali po dziesięć pancerzy rocznie.
(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
Gwardziści zostali wyposażeni także w nowe hełmy, które są... wydrukowane. Chodzi oczywiście o technologię druku 3D, a hełmy są wykonane z niezwykle mocnego tworzywa sztucznego. Oprócz PCV zawierają polichlorek winylu. Na zdjęciu pozuje z prawej strony. Z lewej projektant hełmu Peter Portmann.
(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
Hełmy są lżejsze od poprzednich i tańsze, ale nadal koszt jednej sztuki jest spory i wynosi 880 euro. Gwardziści nie chcą, by koszty zamiany hełmów obciążyły budżet Watykanu, dlatego szukają sponsorów.
(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
Właściwe ślubowanie odbywa się na Dziedzińcu św. Damazego na sztandar Gwardii Szwajcarskiej.
(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej przez okres dwóch lat. Gwardziści odpowiadają za osobistą ochronę papieża oraz kontrolują wejścia do Watykanu. Ochrona Domu św. Marty, w którym mieszka papież, sprawowana jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.
(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
Poza zewnętrznym folklorem i pozowaniem turystom do zdjęć gwardziści stale ćwiczą i podnoszą swe umiejętności wojskowe, wykorzystując do tego najnowocześniejszy sprzęt. Są przygotowani także na wypadek ataku terrorystycznego.
(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
W najbliższej przyszłości watykańskiej Gwardii Szwajcarskiej trudno będzie pozyskać nowych kandydatów. Liczy się z tym odpowiedzialny za rekrutację do papieskiej formacji szwajcarski menadżer ds. personalnych Bernhard Messmer. Jedną ze zmian jest możliwość składania formularza rekrutacyjnego online.
Były gwardzista i właściciel firmy ds. zarządzania kadrami przyznał, że wprawdzie aktualnie Gwardia nie ma jeszcze takich problemów, ale "nadchodzą dla nas trudne lata".
(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
W styczniu na specjalnie przygotowanym na YouTube nagraniu wideo Papieska Gwardia Szwajcarska zachęcała młodych rodaków do wstąpienia w jej szeregi.
Skomentuj artykuł