Wykształcenie i chrześcijańskie wartości
W XVI – XVIII w. sieć kilkudziesięciu szkół prowadzonych przez zakon jezuitów pokrywała szerokie połacie Rzeczypospolitej. Szkoły te słynęły z gruntownego wykształcenia, nowoczesnych metod dydaktycznych oraz propagowania szerokiego dostępu do oświaty, często w sferach zaniedbanych kulturowo. Do dziś w wielu krajach świata szkoły i uczelnie jezuickie są synonimem wysokiego poziomu edukacyjnego i wychowawczego. W Polsce – po kasacie zakonu, po zaborach, wojnach, po okresie komunizmu i wielu zawirowaniach dziejowych – zakon jezuitów prowadzi obecnie dwie szkoły średnie i dwie uczelnie wyższe.
Jedną z nich jest Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna „Ignatianum” w Krakowie. Jej początki sięgają drugiej połowy XIX wieku, kiedy to w Królewskim Mieście, przy obecnej ul. Kopernika rozwinęło się centrum kształcenia kleryków jezuickich. Był to początek organizowania kadry akademickiej i gromadzenia zasobów bibliotecznych, głównie z dziedziny filozofii i teologii. Po upadku komunizmu pojawiły się nowe perspektywy – niewielki fakultet rozwinął się w wyższą uczelnię, także w świetle prawa państwowego i zaczął coraz bardziej otwierać się na studentów świeckich. Dziś „Ignatianum” należy do największych katolickich uczelni w naszym kraju. Ponad 4 tysiące studentów kształci się na następujących kierunkach: filozofia, kulturoznawstwo, pedagogika, politologia, praca socjalna - jako studenci stacjonarni, zaoczni oraz jako Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Uczelnia wciąż się rozrasta, stając się cenionym centrum dydaktyczno-naukowym, rozwijającym szereg dyscyplin humanistycznych inspirowanych tradycją chrześcijańską – w szczególności myśl pedagogiczną oraz refleksję etyczną nad współczesnymi zagadnieniami kulturowymi i społecznymi. Wraz z rozwojem akademickiej infrastruktury rośnie zapotrzebowanie na środki finansowe do prowadzenia zajęć na wysokim, nowoczesnym poziomie. Fundacja „Ignatianum” została powołana do wspierania finansowego uczelni i pomocy w realizacji jej statutowych celów. Fundacja zwraca się z prośbą o pomoc. Każdy z Was może skutecznie pomóc młodzieży studiującej i pracownikom dydaktycznym, wpłacając dowolną sumę na konto Fundacji.
Adres i numer konta Fundacji:
Fundacja „Ignatianum”
ul. Kopernika 26, 31-501 Kraków
ING Bank Śląski: 39 1050 1445 1000 0022 9591 6593
Fundacja ma status organizacji pożytku publicznego. W związku z tym każdy podatnik, wypełniając doroczną deklarację podatkową, może odpisać 1% od podatku dochodowego na Fundację „Ignatianum” (KRS: 0000236286)
Za wszelką pomoc dziękujemy!
Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.ignatianum.edu.pl
ks. dr Dariusz Dańkowski SJ
Prezes Fundacji „Ignatianum”
Skomentuj artykuł