Zakonnicy o celibacie. Komu jest potrzebny celibat w Kościele?

Fot. Anneke Schram / Depositphotos.com
Bez sloganu / YouTube / mł

Czy celibat w Kościele jest potrzebny? Komu jest potrzebny? Na ten temat wypowiedzieli się o. Franciszek Chodkowski i o. Leonard Bielecki - franciszkanie, którzy prowadzą kanał "Bez sloganu".

- Zastanawiałem się, jak by to było administracyjnie rozwiązane, gdyby zniesiono celibat. Bo o tym zniesieniu mówimy w kontekście zakładania rodziny, posiadania drugiej połówki. Jak by to było wprowadzone: kwestia dziedziczenia, opieki nad dziećmi, nad wdową, przeprowadzki, zmiana miejsca zamieszkania, zmiana szkół - mówi o. Bielecki

- A jeśli parafia jest kiepskim miejscem jest dla rozwoju dziecka, a sąsiednia byłaby lepsza, czy nie byłoby presji ze strony rodziny i pytań, co zrobić, żeby się dostać na lepszą parafię? - dodaje o. Chodkowski.

DEON.PL POLECA

Czy Pismo Święte mówi o celibacie?

Jak zauważa o. Bielecki, niektórzy pytają, czy w Piśmie Świętym jest jakiś ślad celibatu. - Jezus żył w celibacie, to chyba jest wystarczający ślad - wyjaśnia franciszkanin. Jezus mówi także o ludziach, "którzy są bezżenni ze względu na królestwo niebieskie". Franciszkanie podczas rozmowy przypomnieli też, że możliwość zawierania małżeństw mają księża w Kościele greckokatolickim.

Kto najczęściej postuluje zniesienie celibatu? Według franciszkanów najwięcej postulatów za zniesieniem celibatu wnoszą osoby, które w celibacie nie żyją.

Nie chodzi o to, żeby ksiądz zobaczył, jak to jest mieć żonę

- Głównym argumentem jest czasem: niech by ksiądz zobaczył, jak to jest mieć rodzinę. Ja uważam, że głównym argumentem powinna być możliwość realizowania przez meżczyznę prawa do wejścia w związek, do założenia rodziny. A nie: "gdyby księża mieli żony, to by wiedzieli, jak to jest" - mówi o. Bielecki.

Co franciszkanie sądzą na temat zniesienia obowiązku celibatu? Jak zmieniłoby to ich życie? Posłuchaj całego nagrania:

Bez sloganu / YouTube / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakonnicy o celibacie. Komu jest potrzebny celibat w Kościele?
Komentarze (7)
SA
~Sir Arturo
18 marca 2023, 15:40
W idealnym świecie celibat księdza jest wskazany bo ma zajmować się parafią i ludźmi a nie najbliższą rodziną. Może kandydaci do stanu duchownego muszą zdać sobie sprawę, że nie idą do pracy ale odpowiadają na powołanie. A to może wiązać się z określonymi ograniczeniami a nie z praca od 8-16 a potem gazetka i telewizorem. Zakonnicy są fajnymi księżmi w parafiach bo są świadomi do jakich zakonów wstapili i jakie mają reguły. Tam też zdarzają się afery jak ostatnio u dominikanów ale jednak szansę na dobrych księży są większe.
XZ
~XY Z
18 marca 2023, 12:46
Zniesienie celibatu to kolejne problemy dla kościoła: żona i dzieci, dużo dzieci bo wiadomo tak trzeba to duże wydatki. A potem może rozwody przecież mało kto wytrzyma z jedną kobietą do końca życia, a i dzieci mogłyby prowadzić się nizgodnie z dekalogiem. Te problemy zostawmy świeckim.
AS
~Antoni Szwed
16 marca 2023, 15:44
Bardzo sensowna obrona wartości celibatu. Jeśli ksiądz ma być w pełni oddany sprawom Bożym w posłudze Kościoła a nie tak do połowy, to nie może obciążać się rodziną. Człowiek jest istotą bardzo ograniczoną, stąd nie może zajmować się wieloma rzeczami naraz. Niekiedy (rzadko) także świeccy pozostają bezżenni, by w pełni zaangażować się w swoją pracę, misję, powołanie itd. W historii znani są uczeni, myśliciele, którzy nigdy nie wstąpili w związki małżeńskie właśnie z tego powodu.
ME
~Marcin Es
16 marca 2023, 22:56
Są też świeccy trwający w małżeństwie zaangażowani swoją pracę - lekarza, strażaka, policjanta, pielęgniarki i księża celibatariusze zaangażowani do połowy.
AS
~Antoni Szwed
17 marca 2023, 20:16
Napisałem "jeśli ksiądz MA BYĆ w pełni oddany sprawom Bożym...", nie napisałem, że każdy ksiądz JEST w pełni oddany sprawom Bożym... Piszę o powinności a nie o stanie faktycznym. To istotna różnica. Oczywiście, wielu księży (nie wszyscy) jest w pełni oddanych sprawom Bożym. I celibat jest po to, aby ksiądz mógł się CAŁKOWICIE oddać służbie Bożej. W przypadku świeckich NIE MA takiego wymagania, by się całkowicie i bez reszty oddawali byciu nauczycielem, strażakiem, żołnierzem, naukowcem itd., choć NIEKTÓRZY z nich faktycznie tak traktują swoją profesję, ale to są raczej wyjątki. Było i jest wiele krzyku o to (i słusznie), by ojciec czy matka mieli czas dla swej rodziny, a nie siedzieli w pracy zawodowej na okrągło dzień po dniu a nawet nocą. Czy jednak zaakceptowalibyśmy to, gdyby ksiądz obciążony rodziną powiedział w niedzielę do wiernych: po południe nie będzie mszy św., ja też muszę mieć czas dla rodziny. Czy wielu z nas nie oburzyłoby się z tego powodu?
TL
Teresa L.
17 marca 2023, 21:35
Są też mamy i ojcowie zaangażowani całym sercem w jedności z Bogiem w wychowanie swoich dzieci i budowanie miłości między sobą. Czy przez to, że "obciążają się rodziną" nie są oddani sprawie Krolestwa Bożego? Czy rodzina to nie sprawa Krolestwa Bożego?
ME
~Marcin Es
15 marca 2023, 16:53
Argumentacja ojców franciszkanów jest co najmniej żenująca - ludzie umierają, przeprowadzają się, pracują poza miejscem zamieszkania i muszą sobie z tym radzić. A kwestia lepszych i gorszych parafii istnieje już dziś.