Zakonnicy o celibacie. Komu jest potrzebny celibat w Kościele?

Zakonnicy o celibacie. Komu jest potrzebny celibat w Kościele?
Fot. Anneke Schram / Depositphotos.com
Bez sloganu / YouTube / mł

Czy celibat w Kościele jest potrzebny? Komu jest potrzebny? Na ten temat wypowiedzieli się o. Franciszek Chodkowski i o. Leonard Bielecki -  franciszkanie, którzy prowadzą kanał "Bez sloganu". 

- Zastanawiałem się, jak by to było administracyjnie rozwiązane, gdyby zniesiono celibat. Bo o tym zniesieniu mówimy w kontekście zakładania rodziny, posiadania drugiej połówki. Jak by to było wprowadzone: kwestia dziedziczenia, opieki nad dziećmi, nad wdową, przeprowadzki, zmiana miejsca zamieszkania, zmiana szkół - mówi o. Bielecki

- A jeśli parafia jest kiepskim miejscem jest dla rozwoju dziecka, a sąsiednia byłaby lepsza, czy nie byłoby presji ze strony rodziny i pytań, co zrobić, żeby się dostać na lepszą parafię? - dodaje o. Chodkowski.

Czy Pismo Święte mówi o celibacie?

Jak zauważa o. Bielecki, niektórzy pytają, czy w Piśmie Świętym jest jakiś ślad celibatu. - Jezus żył w celibacie, to chyba jest wystarczający ślad - wyjaśnia franciszkanin. Jezus mówi także o ludziach, "którzy są bezżenni ze względu na królestwo niebieskie". Franciszkanie podczas rozmowy przypomnieli też, że możliwość zawierania małżeństw mają księża w Kościele greckokatolickim. 

DEON.PL POLECA

Kto najczęściej postuluje zniesienie celibatu? Według franciszkanów najwięcej postulatów za zniesieniem celibatu wnoszą osoby, które w celibacie nie żyją. 

Nie chodzi o to, żeby ksiądz zobaczył, jak to jest mieć żonę

- Głównym argumentem jest czasem: niech by ksiądz zobaczył, jak to jest mieć rodzinę. Ja uważam, że głównym argumentem powinna być możliwość realizowania przez meżczyznę prawa do wejścia w związek, do założenia rodziny. A nie: "gdyby księża mieli żony, to by wiedzieli, jak to jest" - mówi o. Bielecki.

Co franciszkanie sądzą na temat zniesienia obowiązku celibatu? Jak zmieniłoby to ich życie? Posłuchaj całego nagrania: 

 

Bez sloganu / YouTube / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakonnicy o celibacie. Komu jest potrzebny celibat w Kościele?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.