Czy papież zamierza znieść celibat? Co naprawdę Franciszek powiedział w wywiadzie?

Czy papież zamierza znieść celibat? Co naprawdę Franciszek powiedział w wywiadzie?
Papież Franciszek. Źródło: Infobae.com
infobae.com / mł

Czy Kościół jest gotowy, by zmienić praktykę celibatu? Tak zasugerował portal Onet.pl w tekście omawiającym urywek z wywiadu, którego papież udzielił argentyńskiemu portalowi Infobae.com. Sprawdzamy, co dokładnie powiedział papież.

"Papież Franciszek zasugerował, że Kościół jest gotowy na to, by zrewidować swoją tysiącletnią praktykę celibatu. W argentyńskim portalu Infobae.com powiedział, że celibat był "tymczasowym rozwiązaniem" i że nie ma przeciwwskazań, by księża mogli brać ślub." - czytamy w portalu Onet.pl. Informacja obiega także inne media i budzi bardzo gorące reakcje.

DEON.PL POLECA
Co naprawdę papież powiedział o celibacie? 

Jak zawsze w przypadku papieskich słów, ważny jest kontekst. Zobaczmy więc, co dokładnie i w jakim kontekście powiedział papież Franciszek i czy na pewno zamierza "zrewidować praktykę celibatu".

W trakcie wywiadu dziennikarz zadał papieżowi pytanie dotyczące nowych powołań kapłańskich. "Mówi się, że obecnie nie ma tak wielu powołań. Czy w zwiększeniu liczby powołań mógłby pomóc nieobowiązkowy celibat? Czy gdyby księża mogli zawierać małżeństwa, jak to jest w innych kościołach, mogłoby to sprawić, że będzie więcej powołań?" - pyta Franciszka. 

Papież nie sądzi, że zmiana kwestii celibatu przyniesie więcej powołań

"Nie sądzę. W rzeczywistości w Kościele katolickim, w obrządku wschodnim są żonaci księża. Tutaj w Kurii mamy jednego — właśnie dzisiaj na niego trafiłem — który ma swoją żonę, syna; nie ma przeciwwskazań, aby ksiądz się ożenił. Celibat w Kościele zachodnim jest tymczasową receptą: w tym sensie jest tymczasowy, że nie jest wieczny jak święcenia kapłańskie. One są na zawsze, czy się to komuś podoba, czy nie - a celibat jest dyscypliną." - odpowiada papież. 

"To znaczy, że można go zrewidować" - dodaje dziennikarz. 

"Tak. Właściwie cały Kościół wschodni zawiera małżeństwa - ci, którzy chcą. Mają wybór, przed święceniami jest możliwość zawarcia małżeństwa lub pozostania w celibacie" - odpowiada Franciszek.  

 

Źródło: infobae.com / mł 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Czy celibat to perwersja? Relikt zamierzchłych czasów? Mit, którym i tak nikt nie żyje?
A może jednak znak proroczy?

Niektórzy wiążą jego istnienie ze skandalem pedofilskim w Kościele, dramatycznym spadkiem powołań i brakiem kapłanów...

Skomentuj artykuł

Czy papież zamierza znieść celibat? Co naprawdę Franciszek powiedział w wywiadzie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.