VI Koncert Organowy – Jan Surma

Data rozpoczęcia: 10 grudnia 2023 godz. 16:00
Data zakończenia: 10 grudnia 2023 godz. 17:10
Miejscowość: Warszawa, Dewajtis 3, wejście B, aula, Dobre Miejsce
Organizator: Dobre Miejsce - Katolickie Centrum Kultury, Akademia Katolicka w Warszawie
Kontakt:
kultura@dobremiejsce.org
Udział: Bezpłatny

Akademia Katolicka w Warszawie i Katolickie Centrum Kultury "Dobre Miejsce" mają zaszczyt zaprosić Państwa na VI występ z cyklu: Koncerty Organowe na Bielanach. Artystą, który zagra w auli im. bł. Jerzego Popiełuszki, już 1o grudnia, jest Jan Surma.


VI Koncert Organowy na Bielanach - Jan Surma:
MIEJSCE: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3 wej. B
TERMIN: 10.12.2023 r. godz.: 16:00
WSTĘP WOLNY


PROGRAM KONCERTU:
1. N. Bruhns (1665-1697) - Preludium e-moll ('wielkie')
2. J. S. Bach (1685-1750) - Nun komm der Heiden Heiland, BWV 659
3. C. Franck (1822-1890) - Grande Pièce Symphonique, op. 17

Jan Surma (1997):
Studia muzyczne odbył na wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Naukę ukończył dwoma dyplomami z wyróżnieniem: w klasie Organów dra hab. Piotra Rojka, prof. AMKL (2022) oraz w klasie Teorii Muzyki dra hab. Tomasza Kienika (2023). W czasie studiów odbył szereg kursów mistrzowskich z zakresu interpretacji i improwizacji organowej, które prowadzili m. in.: Umberto Forni, Julian Gembalski, Karol Mossakowski, Tomasz Adam Nowak, Philipp Lefebvre, Tomasz Orlow czy Wolfgang Seifen.

Działalność artystyczną prowadzi jako koncertujący organista: solista i kameralista. Wykonywał muzykę organową podczas koncertów w Polsce i Czechach. Współpracował z wrocławskimi chórami (m. in. Basilica Cantans, Faustinum), z którymi ma w dorobku płyty CD. Dokonał nagrań do nagrodzonego w USA filmu „W zgodzie" w reż. Doroty Bator. Jako kompozytor i aranżer stworzył ponad 100 utworów i opracowań na różne składy instrumentalne. Działa w nurcie autorskiego nurtu kryptografii muzycznej.

Działalność naukową prowadzi w ramach wystąpień podczas konferencji o randze międzynarodowej, w której podejmuje tematykę: muzyki organowej, analizy dzieła muzycznego, wpływu warstwy słownej tekstu literackiego na warstwę muzyczną, czy kryptografii muzycznej.

Obecnie jest zatrudniony na stanowisku wykładowcy w macierzystej Uczelni w Katedrze Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej, gdzie prowadzi zajęcia: organy, zespoły kameralne literaturę organową i kontrapunkt z fugą.

www.dobremiejsce.org