Rico, Oskar i Głębocienie

Andreas Steinhöffel, "Rico, Oskar i głębocienie" / Wydawnictwo WAM
mat. prasowe / Wydawnictwo WAM

Fascynująca opowieść o dwóch "nieprzystosowanych" do życia, postrzegających świat inaczej niż otoczenie, chłopcach.

Rico myśli powolnie, lecz nie ociężale. Trudno mu się skupić, a gdy się denerwuje wszystko mu się plącze. Mama jednak powtarza, by się tym nie martwił, bo i tak jest głęboko utalentowanym chłopcem.

Oskar jest prawdziwym geniuszem. Jest mały, ale ma za to wielką głowę i monstrualne zęby. Choć nie jeździ na rowerze, nie rusza się z domu bez ciemnoniebieskiego kasku, bo przecież wypadki wciąż się zdarzają.

Rico i Oskar są samotnikami, ale gdy się poznają od razu zostają kumplami. To początek przyjaźni na śmierć i życie, o czym przekonują się, wpadając na trop słynnego kidnapera z dyskontu...

Jest to książka urocza. O przyjaźni, o wysiłku znalezienia swego miejsca w świecie, gdy jest się "innym", o sprawach ludzi dorosłych widzianych oczyma dzieci.

Andreas Steinhöffel, "Rico, Oskar i głębocienie" - książka i audiobook w wykonaniu Artura Barcisia - zdobądź swój egzemplarz już za 26,91 zł

Andreas Steinhöffel (1962 r.) w Battenbergu, jest tłumaczem, recenzentem, twórcą scenariuszy, a przede wszystkich autorem licznych, wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży. Jego bestseller "Środek świata" zdobył w 1999 r. nominację do niemieckiej nagrody dla najlepszej powieści dla dzieci i młodzieży i został przetłumaczony na wiele języków (w tym także na polski). Anderas Steinhöffel jest laureatem nagrody im. Ericha Kästnera, przyznawanej najwybitniejszym pisarzom dla dzieci i młodzieży.

Powieść "Rico, Oskar i głębocienie" przyniosła pisarzowi w 2009 r. niemiecką nagrodę dla najlepszej powieści dla dzieci i młodzieży, katolicką nagrodę dla najlepszej powieści dla dzieci i młodzieży. Sam autor otrzymał w 2009 roku wyróżnienie "dla bohatera najciekawszych wieczorów literackich" przyznawane przez Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich w trakcie Targów Książki we Frankfurcie.

Andreas Steinhöffel należy do najlepszych autorów książek dla dzieci i młodzieży w Niemczech (Die Zeit)

Opowiedziana przez Andreasa Steinhöffela historia jest nie tylko komiczna i zajmująca, ale przede wszystkim bardzo filozoficzna. (Eselsohr)

Nowe, niezwykłe osiągnięcie (Frankfurter Allgemeine Zeitung)

Steinhöffelowi udało się stworzyć postać współczesnego bohatera dziecięcego (Rico) na miarę Emila z kultowej powieści "Emil i detektywi" Ericha Kästnera (Frankfurter Allgemeine Zeitung)

Ta historia kryminalna o kidnaperze rozgrywająca się w berlińskiej scenerii jest genialnym dziełem. (Financial Times Deutschland)

Cudowna opowieść o byciu innym (Aachener Zeitung)

Do czytania i słuchania - znakomita i niewymuszona historia edukacyjna dotycząca integracji (Frankfurter Rundschau)

Tą powieścią autor zdobył sobie uznanie wszystkich między ósmym a osiemdziesiątym rokiem życia (Berliner Zeitung)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rico, Oskar i Głębocienie
Komentarze (2)
B
B.
15 lipca 2012, 15:51
Książka niby dla dzieci od 8 lat. A w niej makabryczne sceny (poucinane części ciała dzieci, których rodzice nie mieli pieniędzy by zapłacić porywaczowi cały okup, matka bohatera pracujaca w klubie nocnym i sąsiadka, której mąż ma kochankę... ). Książka ma także za cel oswojenie młodzieży z homoseksualizmem jako czymś normalnym ( m.in. scena gdy jeden pan "ma ochotę" na drugiego i zamiast zapiąć koszulę chce ją rozerwać...). Że już nie wspomnę o instruktażu jak i gdzie bić innych tak, żeby nie było widać.  Niby jednym z celów książki jest oswojenie z niepełnosprawnością umysłową i to zasługuje na pochałę, ale czy cel uświęca środki ?!?  Osobiście jestem mocno zdziwiona i zatrwożona tym, że Jezuici wydali taką książkę. Na pewno nie zasługuje na polecenie, tym bardziej dzieciom czy młodzieży.
E
Ewsko
7 listopada 2011, 18:57
Nareszcie po polsku! Ta książka zdecydowanie poprawiła moją znajomość niemieckiego, a teraz mogę ją przeczytać po polsku!