eTwinning- nowoczesna edukacja
Uczniowie uczestniczący w unijnym programie edukacyjnym eTwinning, poza nauką języków obcych i posługiwania się technologiami informacyjnymi, zyskują dobre przygotowanie do korzystania z nowoczesnych form edukacji - oceniają śląscy pedagodzy.
W woj. śląskim działa prawie 1,5 tys. z blisko 8 tys. polskich placówek oświatowych biorących udział w programie (najwięcej w Polsce). W pięciolecie funkcjonowania projektu, podsumowującą ten okres konferencję zorganizowało kuratorium oświaty w Katowicach.
W ramach przedsięwzięcia uczniowie w wieku od 3 do 19 lat i nauczyciele z państw Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Chorwacji, Macedonii i Turcji wykorzystują internet do współpracy międzynarodowej, przygotowują wspólne projekty edukacyjne lub naukowe, wymieniając się przy tym informacjami i materiałami.
Koordynująca projekt w woj. śląskim Marzena Zabiegała powiedziała PAP, że już przed rozpoczęciem projektu szkoły z regionu współpracowały z zagranicą, zawłaszcza z państwami ościennymi. eTwinning ułatwił im jednak na poszerzenie partnerstwa, pomaga też uczniom w zdobywaniu doświadczeń na integrującym się europejskim rynku edukacyjnym.
"W przyszłości szkoły będą dążyć do jeszcze większego poszerzania współpracy międzynarodowej. Przez wiele lat trwania projektu uczeń może przyzwyczaić się do takiej formy edukacji, dzięki czemu nie będzie miał oporów w uczestniczeniu w zagranicznych wyjazdach i wymianach" - wskazała Zabiegała.
Program przynosi też korzyści szkołom, wzbogacając ofertę edukacyjną w perspektywie niżu demograficznego. Natomiast pozyskanie partnerów zagranicznych daje placówkom szansę na realizowanie projektów w takich programach jak Comenius czy Leonardo da Vinci. W przeciwieństwie do eTwinning dają one możliwość pozyskania unijnego dofinansowania.
Podczas katowickiej konferencji nauczyciele szkół uczestniczących w projekcie mówili też o korzyściach wynikających z przełamywania przez uczniów barier językowych, a także - co ważne w przypadku uczniów z mniej zamożnych rodzin - technologicznych. Program eTwinning ustanowiła Komisja Europejska w 2005 r.
Skomentuj artykuł